Andre Foreman palaa Katajaan

16.8.2007 Joensuun Kataja saa nuoreen Korisliiga-ryhmäänsä kaivattua kokemusta, kun ikinuori amerikkalaispelaaja Andre Foreman, 38, tekee paluun susirajalle. Alkava sarjakausi tulee olemaan Foremanille jo 10. Suomessa ja kolmas Katajassa, jota 198-senttinen laitahyökkääjä edusti viimeksi kaudella 2002-03.

Suomessa ensimmäisen kerran jo kaudella 1994-95 pelannut Andre Foreman on urallaan voittanut kaksi Suomen mestaruutta ja kaksi Suomen cupia.

Viime kaudella Foreman edusti kotkalaista KTP Basketia, joka taipui Katajalle Korisliigan pronssitaistossa. Runkosarjassa aina tyylikäs amerikkalainen merkkautti tilastorivilleen keskimäärin 31 minuutissa lukemat 15,0 pistettä, 6,8 levypalloa, 1,8 koriinjohtanutta syöttöä, ja 1,6 riistoa.

Katajan päävalmentaja Antti Papinaho ja joukkueenjohtaja Jukka Törmälä ovat silminnähden tyytyväisiä saatuaan kokemusta ja johtajuutta niin kentälle kuin pukukoppiinkin.

- Joukkueemme tarvitsi luottomiestä ja Antin kanssa olimme yhtä mieltä siitä, että Andre on oikea valinta tähän paikkaan, Törmälä valottaa sopimuksentekoprosessia.

Foremanin sopimus Katajan kanssa on yksivuotinen.

Katajalla oli laiturin tontille myös muutama muu ehdokas, mutta vaakakuppi kallistui Foremaniin ennen kaikkea kokemuksen ja luotettavuuden puolesta.

- Me tiedämme, mitä saamme palkatessamme Andren. Samoin hän tietää, minkälaiseen ympäristöön tulee. Tässä vaiheessa vahvistushankintakuvioita näillä asioilla alkaa olla suuri merkitys, Törmälä kertoo ja viittaa mm. kentän ulkopuolisten riskien minimointiin.

- Andre on erinomainen ammattilaisurheilija, joka keskittyy olennaiseen. Hän pitää itsestään hyvää huolta, mikä näkyy kausi toisensa jälkeen esimerkiksi henkilökohtaisissa tilastoissa, summaa Törmälä.

Yksi kaikkien aikojen vahvistuksista

Pitkä ura Suomessa on nostanut monipuolisen Foremanin korkealle käytännössä jokaisessa henkilökohtaisessa kaikkien aikojen tilastokategoriassa: SM-runkosarjan torjuntatilastossa Foreman pitää sijaa 3, syöttötilastossa sijaa 16, riistotilastossa sijaa 9, levypallotilastossa sijaa 14 ja pistetilastoissa sijaa 21. Lisäksi tarkkakätinen Foreman sijoittuu 15 parhaan joukkoon SM-runkosarjauran vapaaheittoprosentillaan 83,3. Suomessa Foreman on edustanut järjestyksessä Forssan Alkua, BC Nokiaa, Namika Lahtea, Katajaa, Lappeenrannan NMKY:tä ja Kotkan KTP Basketia.

Toisin kuin moni Suomenkin pääsarjaan saapuva amerikkalainen ammattilaispelaaja, jotka lähes poikkeuksetta saapuvat USA:n ykkösdivisioonan yliopistoista (NCAA I), Foreman on luonut pitkän uransa kolmostason (NCAA III) yliopistosta ponnistaen. Hän edusti vuosina 1988-92 Marylandin osavaltiossa sijaitsevaa Salisbury Statea, mutta ei ollut aivan kuka tahansa urheilija kampuksella: neljän Salisbury-pelivuotensa aikana mies nimittäin kirjoitutti sellaista yliopistohistoriaa. Foreman pitää edelleen hallussaan USA:n kolmostason yliopistojen kaikkien aikojen piste-ennätystä (2940).



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia