18.7.2011 Korisliigan Salon Vilppaan toinen amerikkalaiskiinnitys kaudelle 2011/12 on varmistunut. 201-senttinen, 26-vuotias Dwight Coleman kiinnitti Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäen huomion agenttitoimisto Court Siden kesäleirillä Las Vegasissa.

Nelospaikalla viihtyvä teksasilainen takoi leiripeleissään hurjia lukemia taululle ja vakuutti Tupamäen myös puolustustyöskentelyllään.
– Alun perin menin katsastamaan ihan muita pelaajia, mutta Dwight Coleman oli Vilppaan kannalta koko viikon paras pelaaja, Tupamäki kertoo Las Vegasin viikostaan, jonka aikana hän ehti nähdä Court Siden, Hart Sportsin sekä Eurobasket Summer Leaguen leirit.
– Olemme hakeneet pelaajaa, joka pystyy pelaamaan korin läheisyydessä, mutta on uhka myös kaarella. Dwight Coleman on juuri sitä. Esimerkiksi viimeisessä leiripelissä Coleman heitti 27 pistettä ja kolmosten osumatarkkuus oli 6/11, luonnehtii Tupamäki tuoretta hankintaansa.
– Toinen tärkeä kriteeri oli liikkuminen puolustuspäässä. Coleman joutuu meillä puolustamaan eri kokoisia miehiä, ja näkemäni perusteella kyvyt riittävät mainiosti.
Tupamäkeen teki vaikutuksen myös Colemanin persoona kentän ulkopuolella.
– Kävin Dwightin kanssa syömässä pelien jälkeen ja keskustelut vahvistivat päätöstä. Fiksun oloinen kaveri, jonka tavoitteet ovat korkealla.
Coleman lentää Suomeen elokuun lopulla Dallasista. Yliopistouransa Coleman pelasi NCAA:n kakkostasolla Dallas Baptist -yliopistossa, jossa hän urakoi viimeisellä kaudellaan 10,4 pistettä ja 4,5 levypalloa ottelua kohden. Yliopistouran jälkeen Coleman on pelannut ABA-liigaa Arlington Bulldogsissa, Dallas Impactissa sekä North Dallas Vandalsissa.
Vilpas on yhtä pelaajaa vaille valmis. Kolmannen amerikkalaispelaajan kohtalo ratkeaa lähipäivinä ja puuttuvaa pelaajaa haetaan korin läheisyyteen.
– Sopiva pelaaja on löytynyt ja tarkoitus olisi sorvata soppari kuntoon heti alkuviikosta, paljastaa seuran johtaja Keijo Poutiainen.
Colemanin lisäksi Vilppaalla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Elijah Ingramin, Jussi Savolaisen, Alex Vaenerbergin, Tommi Huolilan, Samu Kaaresvirran, Miska Ahokkaan, Riku Ahosen, Mikael Sandbergin, Ilmari Kallion, Roope Ahosen sekä Jukka Katajan kanssa. Tupamäki saa seurakseen valmennusjohdoon Tommi Sainion, Ville Salmen, Timo Lammen, Vesa Sormusen sekä Keijo Poutiaisen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.