13.12.2012 Forssan Alun SM-sarjassa hakemien perättäisten voittojen määrä nousi jo kahdeksaan, kun Alku nujersi torstain ainoassa pääsarjapelissä kotikentällään BC Nokian pistein 75–67 (28–27). BC Nokia sai otteluun hyvän alun, mutta Alku dominoi vastaavasti neljättä jaksoa. Forssalaiset nousivat voitollaan SM-sarjataulukon toiselle sijalle Catzin vanaveteen.
Noora Järvikankaan Alku nousi SM-sarjan kakkossijalle. Kuva: Tytti Nuoramo.
Nokialaiset rymistelivät ensimmäisen kymmenen minuutin aikana Alun tauluun 25 pistettä, mutta toisen kymmenminuuttisen alkaessa Alku sai puolustuspelillään otteen kenttätapahtumista.
Peli eteni tasaisena aina kolmannen jakson ensimmäisille minuuteille, kunnes 54–53-tilanteessa Henna Salomaa ja Sanna Helenius upottivat perättäisillä kolmosillaan Alun turvalliseen johtoon. BC Nokia pyrki vielä lopussa pelaamaan itselleen lisää hyökkäysvuoroja pakottamalla Alun vapaaheittoviivalle, mutta forssalaiset onnistuivat hyvin tarkkuuksin bonusviivalta.
Henna Salomaa (20/4/3 riistoa) oli jälleen Alun pisteykkönen. Noora Järvikangas (13/6) pelasi erinomaiset minuutit, ja kotimaisesta osastosta kunnostautuivat myös Laura Saarinen (11/10/3 syöttöä) ja Juta Jahilo (12/2).
BC Nokialta Shakara Jones (23/12) ja Amani Franklin (16/7) pääsivät kaksinumeroisille pisteille.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.