Alku katkaisi Huiman nousukiidon

14.1.2012 Sarjakakkoseksi ampaisseen Äänekosken Huiman nousukiito naisten SM-sarjassa katkesi lauantai-iltana Forssan Alun vieraana. Huima johti vielä pisteellä päätösjakson puolivälissä, mutta Alku vei päätösminuutit 20-4 ja koko ottelun 92–77 (37–37).

Juta Jahilon Alku karkasi Huimalta kotonaan.

Yolanda Jonesin paluu Kotkaan oli voitokas. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.

Alku viritteli karkumatkaa ensimmäisen kerran kolmannella jaksolla juoksemalla tasatilanteesta 65–55-johtoon. Huima ei kuitenkaan taipunut forssalaisten rynnistyksessä, vaan vei seuraavat minuutit 10-0.

 

Päätösjakson puolivälissä Huima kiipesi Patricia Holmesin kolmosella johtoon tilanteessa 72–73, jonka jälkeen äänekoskelaisiin iski kokovartalokipsi ja Alku vei Siarre Evansin, Olayinka Olorunnifen ja Juta Jahilon ratkaisuilla ratkaisevat minuutit 20-4 johdattaen forssalaiset 92-77 (37-37)-voittoon.

 

Alun hahmot olivat joulutauolla joukkueeseen hankittu Siarre Evans (27/6) sekä Juta Jahilo (22/7). Huiman ykkönen oli tupla-tuplan viimeistellyt Madina Ali (17/13).

 

Huima jatkaa sarjakakkosena 12 voitolla ja viidellä tappiolla. Alku pysyy sarjan nelossijalla yhdeksällä voitolla ja kahdeksalla tappiolla.

 

PeKalla vahva iltapuhde

 

Hallitseva mestari Peli-Karhut sai lauantaina vieraakseen ToPon. Helsinkiläiset eivät onnistuneet aiheuttamaan suuria ongelmia kotijoukkueelle, joka vei toisen kymmenminuuttisen 27–12 ja karkasi ylivoimaiseen 95–55 (51–31)-johtoon.

 

Peli-Karhujen kokoonpanosta kuusi pelaajaa nakutti kaksinumeroiset pisteluvut. Tehojen valossa Becca Bruszewski (19/5/4 riistoa), Rashanda McCants (17/13/3 syöttöä/3 blokkia), Anissa Pounds (17/6) ja paluuottelunsa kahden vuoden tauon jälkeen pelannut Yolanda Jones (11/16) olivat kotijoukkueen parhaat.

 

Neljännen perättäistappionsa kärsineen ToPon pirtein oli 20 pistettä upottanut Meriem Eerikinharju.

 

Peli-Karhut jatkaa sarjan kolmantena tasapisteissä Huiman kanssa 12 voitolla ja viidellä tappiolla. ToPo pysyttelee sarjataulukon kuudentena tilillään viisi voittoa ja 12 tappiota.

 

 

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

Näytä lisää vastaavia