3.7.2013 Forssan perinteikkäät koripalloseurat Alku ja FoKoPo alkavat tehdä laajamittaista yhteistyötä jo ensi syksynä alkavasta kaudesta 2013/14 alkaen, uutisoi keskiviikon Forssan Lehti. Alku jatkaa SM-sarjassa FoA:na, jonka lisäksi edustusjoukkueen reservijoukkue pelaa 2-divisioonassa. Seuran yhteiset A- ja B-tyttöjoukkueet pelaavat vastaavasti Forssa Basketin nimellä.
Yhteistyötä Alun ja FoKoPon välille on viritelty ja toteutettu aiemminkin, mutta projektit ovat jääneet puolitiehen. Tuoreen yhteistyökuvion taustahenkilöt ovat kuitenkin vakuuttuneita siitä, että nyt yhteistyössä myös onnistutaan.
– Työryhmän ajatus on, että tämä on alkua yhteistyölle, joka voi laajeta jatkossa. Tavoitteena on palauttaa Forssan imago koripallokaupunkina, ja yhteistyö on avain siihen, FoKoPon naisten taustaryhmän puheenjohtaja ja johtokunnan jäsen Kaisa Suvilampi linjaa Forssan Lehdessä.
– Nyt meillä on mukana oikeat ihmiset tekemässä ja yhteinen tahto haluta pelaajien parasta, jatkaa Forssan Alun johtokunnan puheenjohtaja Johanna Tulander-Välkki.
Alun naisten edustusjoukkue jatkaa entisellä nimellään SM-sarjassa ensi syksynä. Lisäksi Alku alkaa tehdä yhteistyötä 2. divisioonaa pelaavan FoKoPon edustusjoukkueen kanssa. Seurojen A- ja B-juniori-ikäisten tyttöjen toiminta yhdistetään Forssa Basket -nimiseksi joukkueeksi.
– Emme ole yhdistämässä kahta seuraa yhdeksi, vaan kunnioitamme molempien seurojen tekemistä ja tavoitteita. Jokainen pelaaja voi jatkossakin valita, minkä seuran lisenssillä pelaa. Forssa Basket toimii FoKoPon ja Alun rinnakkaislisenssillä, Suvilampi kertoo.
Työryhmäläisten mukaan yhteistyö tuo mukanaan taloudellisia hyötyjä, kun salivuorot voidaan optimoida ja valmentajien työtä yhdistää. Lisäksi yhteistyön myötä seurat voivat yhdistää pelaajarungot ja valmennustiimit.
Alun edustusjoukkueen tuore valmentaja Tarmo Petter on lupautunut kaikkien neljän joukkueen koordinaattoriksi, jonka lisäksi Rami Salonen on varmuudella mukana valmennustoiminnassa.
Yhteistyötä on tarkoitus laajentaa tulevaisuudessakin, mutta toistaiseksi Forssassa keskitytään tulevaan koripallokauteen. Alun koripallon pitkäaikainen keulahahmo Jyrki Tulander on tapahtumien kulusta hyvillään.
– Pitkäaikainen haaveemme on ollut päästä tekemään yhteistyötä ja nyt uskon 100% varmuudella, että näin tapahtuu, Tulander iloitsee.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.