Alison Carney ja Tierra Jackson vahvistavat BC Nokiaa

15.7.2006 BC Nokian naisilla on vakaa aikomus kamppailla koripalloilun SM-mitaleista myös kaudella 2006-07. Tavoitteitaan pönkittämään Nokia on hankkinut riveihinsä amerikkalaisvahvistusta. Uudet nimet ovat Alison Carney ja Tierra Jackson.

Carney on 24-vuotias ja 185-senttinen laituri, Jackson puolestaan kaksi vuotta nuorempi ja sentin Carneyta pidempi levypallohirmu. 

- Kummatkin ovat urheilullisia, vahvoja ja nopeita. Eli juuri sellaisia, jollaisia hainkin. Nyt meillä on kaikki edellytykset erittäin nopeaan ja näyttävään pelityyliin, mietti BC Nokian päävalmentaja Antti Hyvärinen. 

West Virginian yliopistossa pelannut Carney saalisti viime kaudella keskimäärin 14,8 pistettä ja 6,1 levypalloa, Jacksonin saldot Towsonin yliopiston joukkueessa olivat 15,1 pistettä, 8,1 levypalloa ja peräti 40 torjuntaa. 

BC Nokian joukkue on harjoitellut koko kesän erittäin kovaa, treeneissä on käynyt jatkuvasti toistakymmentä naista ja tyttöä. BC Nokia menetti viime kaudesta Jenni Laaksosen, Reetta Ojalan ja Saara Vanhalahden. Tilalle se on saanut Tampereen Pyrinnöstä palanneen Nina Hyvärinen (os. Sandell) sekä nuorten maajoukkuetähdet Tiia Huuhkan ja Mari Summasen.  

Vanhoista pelaajista jatkavat Katri Arvonen Taru Asp, Venla Kuusela ja Anne Rasilahti. A-tyttöjen ryhmästä Inkeri Venho on harjoitellut koko kesän naisten mukana. 

- Joukkueen kokoonpano alkaa olla valmis. Meillä on nyt kasassa joukkue, jonka eväät riittävät jopa mestaruuteen asti, Hyvärinen uskoo. 

- Yksi asia ainakin on varma: yleisöllä riittää Nokialla ensi kaudella näkemistä. Tämä joukkue ei jätä ketään kylmäksi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

12.5.2025 12:33 Naisten Korisliiga

Miikka Sopanen jatkaa BC Nokian naisten päävalmentajana kaudella 2025–26

BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.

5.5.2025 10:30 Naisten Korisliiga

Pyrinnön naisille tukku tärkeitä jatkosopimuksia - Ebba Pekonen uutena mukaan

Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 15:00 Koripalloliitto

Kouvottarien valmentajille sakkorangaistukset vedonlyöntikiellon rikkomisesta

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.

Näytä lisää vastaavia