Aleksi Kantonen siirtyy Jyväskylästä Nokialle

6.6.2018 09:43 BC Nokia ja Aleksi Kantonen, 22, ovat tehneet pelikautta 2018-19 kattavan pelaajasopimuksen. Jyväskylän Weikoissa Divari B:ta viime kaudella pelannut Kantonen tulee Nokialle kaksoisroolissa, kun hän pelaamisen lisäksi ottaa haltuunsa BC Nokian markkinointi- ja tapahtumakoordinoinnin.

Kantonen on Panttereiden kasvatti, joka siirtyi juniorivuosien jälkeen pääkaupunkiseudulta opiskelujen perässä Jyväskylään. Viimeiset kaksi kautta 191-senttinen Kantonen pelasi Jyväskylän Weikoissa. Viime kaudella Kantonen urakoi 15,4 pistettä, 5,7 levypalloa ja 5,0 syöttöä ottelua kohden.

- Statsit jo Divari B:sta kertovat, että kyseessä on pelimies. Aleksi on pitkä ja erittäin sporttinen pointti, joka erityisesti osaa syöttää palloa, ”Näätien” päävalmentaja Ville Tuominen kommentoi.

Kantosen pikkuveli Henri Kantonen voitti keväällä Suomen mestaruuden Karhu Basketin riveissä ja valittiin Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi. Molemmat veljeksistä ovat Tuomiselle tuttuja jo junioriajoilta.

- Odotan innolla pääseväni haastamaan itseni jokainen päivä harjoituksissa ja peleissä. Koen, että minulla on hyvät valmiudet nousta ensi kauden rotaatioon Nokialla. Näitä valmiuksia varten tässä koko kesä treenataan, Kantonen kertoo.

Jyväskylän kauppakorkeakoulussa viimeiset kaksi vuotta markkinointia opiskellut Kantonen tulee työskentelemään BC Nokiassa pelaamisen ohella seuran markkinointi- ja tapahtumakoordinaattorina.

BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Aleksi Kantosen, Niko Mattilan, Daniel Dolencin ja Aapeli Alasen kanssa.

Henkilöt

Asiat

 
4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Näytä lisää vastaavia