25.6.2013 Pirteästi Lapuan Korikobrien paidassa kaudella 2012/13 esiintynyt takamies Aleksi Huuskonen, 25, siirtyy pohjanmaalaisjoukkueesta toiseen. Vahvasti kesän pelaajamarkkinoilla esiintynyt Kauhajoen Karhu on kiinnittänyt Huuskosen riveihinsä yksivuotisella sopimuksella.
Aleksi Huuskonen palaa Kauhajoen Karhuun kaudeksi 2013/14. Kuva: Matti O. Koskinen.
188-senttinen Äänekosken Huiman kasvatti kuului Lapuan Korikobrien selkärankaan viime kaudella. Huuskonen nakutteli Kobrille 8,3 pistettä ottelua kohden ja onnistui mainiosti heittopelissään (kakkoset 52,9%, kolmoset 39,2%, vapaaheitot 90,6%).
Lisäksi Huuskonen kirjasi lapualaisille 1,9 levypalloa ottelua kohden 21,1 minuutin ottelukohtaisessa peliajassa.
Huuskonen on pelannut urallaan kuusi kokonaista kautta Korisliigaa tehtyään yhden ottelun debyytin Äänekosken Huimassa kaudella 2003/04. Huuskonen on pelannut pääsarjaa Korikobrien (2012/13) ja Huiman (2003–05) lisäksi Tampereen Pyrinnön (2008/09) ja Kauhajoen Karhun (2009–12) kanssa. Miesten I Divisioonassa Huuskonen on pelannut BC Nokiassa 2005–08.
Huuskonen on lisäksi vetänyt Suomi-paidan ylleen 57 juniorimaaottelussa, joissa hänen ranteestaan on syntynyt 637 pistettä.
Kauhajoen Karhulla on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Aleksi Huuskosen, Jussi Eskolan, Matias Ojalan, Henri Hirvikosken, Niko Mattilan, Bojan Sarcevicin sekä Markus Moleniuksen kanssa. Joukkuetta valmentaa Ari Tammivaara.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.