Adrian Henning LrNMKYn miehistöön

18.7.2007 Kotimaiseen korisliigaan ja ainoana suomalaisjoukkueena FIBA:n Eurocupiin osallistuva Lappeenrannan NMKY on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen 204-senttisen, 1982 syntyneen Adrian Henningin kanssa. Joukkueen valmentaja Mika Turunen kuvailee Henningiä liikkuvaksi, ponnistusvoimaiseksi donkkikoneeksi, joka tuo väriä ja näyttävyyttä kentälle.

Henning valmistui keväällä 2004 Austin Peay -yliopistosta 13,4 pisteen ja 6,3 levypallon ottelukohtaisin tehoin. Valmistumisensa jälkeen Henning on pelannut ammattilaisena Englannissa, Islannissa, Norjassa, Brasiliasta ja Meksikosta. Kaudella 2005/2006 Henning pelasi Eurocup Challengea islantilaisen Keflavikin riveissä Lappeenrantaa vastaan kahdesti. Tuolloin Henningin tehot olivat 14 ja 22 pistettä.

Henning teki Turuseen vaikutuksen Las Vegasin leirillä erityisesti juoksuvoimallaan sekä korinalusliikkeillään. Turunen kuvailee Henningiä samankaltaiseksi pelaajaksi kuin Lappeenrannan monivuotinen amerikkalaisvahvistus Mark Neal.

- Kauheaa vauhtia, mahtavia donkkeja, showta ja peräänantamatonta yritystä, siinä ovat molempien pelimiehen vahvuudet, Turunen myhäilee.

Henning oli Turusen papereissa ensimmäisenä korvaajana Boakai Lalugballe, joka sai Liberian passin saatuaan siirtyä kiintiöiden kautta Ranskan sarjaan.

Europelit mielessä

Turunen odottaa paljon uudelta joukkueeltaan, jota on koottu huolella.

- Jokaiselle pelipaikalle on mietitty todella tarkkaan, minkä tyylinen pelaaja on kyseessä ja minkälainen hän on ihmisenä kentän ulkopuolella.

- Tämän joukkueen kokoamiseen on mennyt todella paljon aikaa, mutta se on nyt todellinen Namikan "dream team." On kokoa, heittovoimaa sekä laajuutta penkillä. On ilo ja kunnia valmentaa näin motivoitunutta joukkuetta, suitsuttaa Turunen.

Lappeenrannassa odotetaan kieli pitkällä erityisesti europelejä.

- Kaikki pelaajat ymmärtävät, minkä mahdollisuuden Eurocup antaa uralle astua parempiin sarjoihin ja uusiin haasteisiin. Kyllä nyt on käsissä sellainen valttikortti, mitä ei toisella suomalaisella seuralla ole tarjota pelaajille, Turunen hehkuttaa europeleihin viitaten.

LrNMKYlla 11 pelaajasopimusta

Lappeenrannan NMKYlla on nyt koossa 11 pelaajasopimusta ensi kaudeksi. Miesten maajoukkuepelaajien Petri Virtanen, Juha Stenin ja Aki Ulanderin lisäksi kotimaiseen kalustoon kuuluvat monivuotinen kapteeni Pasi Riihelä, Islannista palannut Roni Leimu, viime kevään Suomen mestari Viljami Vanjoki, nuorten maajoukkuepelaaja Jouko Järvinen sekä Tuukka Kulha.

Joukkueen amerikkalaispelaajat ovat Ohio Statesta saapuva Ivan Harris sekä viimeksi värvätty Adrian Henning. Ulkomaalaisväriä joukkueeseen tuo myös 208-senttinen virolainen heittäjä Reinar Hallik.

Amerkkalaispelaajat saapuvat Lappeenrantaan 31. heinäkuuta ja ovat joukkueen mukana leirillä Kerimäellä elokuun ensimmäisenä viikonloppuna. Joukkue saa lopullisen kokoonpanonsa ensi viikolla, kun viimeiset neuvottelut ovat ohi.

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA tiedottaa tällä viikolla Eurocupin otteluohjelman. Münchenista saadun tiedon mukaan sarjaan osallistuu 39 joukkuetta.

Asiat

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

Näytä lisää vastaavia