15.4.2015 Korisliigan runkosarjan kaksi parasta joukkuetta kohtaavat myös finaaleissa, kun Äänekosken Huima lunasti paikkansa finaalissa kaatamalla ToPon ratkaisevassa välierässä kotiyleisönsä edessä 87-64 (36-30). Lappeenrannassa käynnistyvät finaalit alkavat 19.4.

Kenya Robinsonin iltapuhde: 40 minuuttia, tupla-tupla ja paikka finaaleihin. Kuva: Tytti Nuoramo
Naisten Korisligan kauden 2014/15 mestaruus ratkaistaan hallitsevan mestarin Catzin, ja ToPon toisessa välieräsarjassa kaataneen Äänekosken Huiman välillä. Huiman ja ToPon viides ja ratkaiseva välierä pelattiin yli tuhannen katsojan silmien edessä, ja Äänekosken liikuntatalon riemuksi finaalipaikan lunasti itselleen vakuuttavan esityksen jälkeen Huima lukemin 87-64 (36-30).
Ottelun avausjakso kulki vielä helsinkiläisten komennossa, ToPon pitäessä puolustuspäässä likimain kahden edellisen ottelun kaltaista tahtia, ja ottelun toiselle kymmenminuuttiselle lähdettiinkin ToPon kahden pisteen johdossa.
Toisen jakson alkuminuutit joukkueet kulkivat vielä käsi kädessä, mutta hiljalleen, askel askeleelta kotijoukkue alkoi karkaamaan vierailijoilta. Kuuden pisteen puoliaikajohdon jälkeen Huima löysi koneeseensa vielä yhden vaihteen, ja tehtaili toisella puoliajalla 51 pistettä, karaten jo kolmannella jaksolla ratkaisevan tuntuisesti ToPon saavuttamattomiin.
Ottelun hahmot on helppo löytää, sillä kenellekään ei pitäisi tulla yllätyksenä että täydet 40 minuuttia uurastanut Kenya Robinson (21/12) pelasi vakuuttavasti läpi ottelun ja oli kotijoukkueen tehokkain pelitilanneheittäjä. Robinsonln lisäksi kotijoukkueen pistekuningatar Michaela Houser (24/5/5 riistoa) ja korinalustan hallitsija Chandra Harris (15/16/4 riistoa) olivat jälleen kerran totutun tehokkaita. Kolmas kaksinumeroisiin yltänyt äänekoskelaisten pelaaja oli kolme heittoa bonuskaaren takaa upottanut Camilla Grönberg (13/2 syöttöä).
Vierailija ToPon Niina Laaksonen (26/17) oli väkevällä pelipäällä läpi ottelun, mutta jäi epätavallisen yksin tehojensa kanssa. Dionne Pounds (14/8/4 syöttöä/5 riistoa) oli näkyvä hahmo kentällä, mutta heittokäsi ei ollut totutun tarkka, eikä Heta Korpivaaran (13/6) tilastotkaan ole samanlaisia joihin runkosarjassa totuttiin.
Finaalit alkavat Lappeenrannassa 19.4. ToPo ja PeKa taistelevat pronssimitaleista 18.4., Helsingissä.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.