Thomas Gipson tuomaan kokoa Kouvojen korin alle

3.9.2015 Korisliiga-joukkue Kouvot on tehnyt kauden mittaisen sopimuksen amerikkalaissentteri Thomas Gipsonin kanssa. 22-vuotias Gipson saapuu Kouvolaan Kansas Staten yliopistosta.

Seniorikaudella 201-senttinen ja 120-kiloinen sisäpelaaja kirjautti 32 pelaamassaan ottelussa 11,3 pistettä ja 5,3 levypalloa ottelua kohden. Gipsonista tuli Kansas Staten kaikkien aikojen 26. pelaaja, joka ylitti 1000 pisteen rajapyykin. 

- Haimme nimenomaan pelaajaa, jolle pallo voidaan pelata sisään, ja joka pystyy ratkaisuihin selkä koriin päin. Gipson osaa myös heittää puolietäisyyksiltä ja on koostaan huolimatta nopea ja ketterä, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo seuran tiedotteessa.

- Hän tulee huippukoulusta, huippukonferenssista ja oli joukkueensa johtava pelaaja viimeisen kahden kauden ajan. Hän on erittäin hyvä puolustaja, mikä on meille todella tärkeää, sillä puolustuskonseptissamme me emme halua joutua auttamaan sisäpuolustajaa, vaan vitospaikan pelaajamme on pärjättävä 1-1 -puolustuksessa.

Keväällä seuraan kiinnitetyn Cedric Latimerin neljän kuukauden koeaika johti kokeneen pelurin ja Kouvojen väliseen 1+1-vuotiseen sopimukseen.

Henkilöt

Asiat

 
5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

Näytä lisää vastaavia