30.5.2019 09:44 Jamar Wilsonin erinomaiset otteet ovat jatkuneet Liettuan liigan pronssipeleissä, mutta harmittavasti ne eivät ole tuoneet Lietkabelisille voittoja. Ranskan liigassa Strasbourgin ja Lassi Tuovin kausi päättyi pudotuspelien avauskierroksella.
Jamar Wilsonin Lietkabelis on selkä seinää vasten Liettuan liigan pronssitaistelussa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Lietkabelis mittelee Neptunasia vastaan Liettuan liigan pronssimitalista. Kahden ottelun jälkeen Lietkabelis on tappiolla 0-2.
Wilson tykitti joukkueiden ensimmäisessä ottelussa peräti 25 pistettä ja koristeli tilastojaan vielä levypallolla ja kahdella syötöllä, mutta Neptunas oli kotonaan vahvempi 89-77 (39-35).
Ottelutilastot
Kotikentällään Lietkabelis taisteli voitosta viime hetkille saakka, mutta Neptunasin vahva viimeinen neljännes (24-12) siivitti sen 88-75 (50-42)-voittoon. Tällä kertaa Wilson kunnostautui enemmän syöttäjänä antaen viisi karkkia joukkuekavereilleen ja siinä sivussa hän pussitti 11 pistettä, otti kolme levypalloa ja riisti kertaalleen. Hän vastasi myös yhdestä illan komeimmasta suorituksesta.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä..@JayDubbs5 shows he can still get up! #BetsafeLKL 🆙 pic.twitter.com/tunjaZK7HP
— Betsafe LKL (@betsafeLKL) May 29, 2019
Pronssimitaliin vaaditaan kolme voittoa ja ottelupari on ensimmäistä kertaa katkolla perjantaina Neptunasin kotihallissa.
Ottelutilastot
Strasbourg oli selkä seinää vasten pudotuspelien avauskierroksella hävittyään Dijonille ensimmäisen ottelun vieraskentällä. Alussa kaikki näytti Strasbourgin kannalta hyvältä, kun se johti kotiotteluaan parhaimmillaan jo 31 pisteellä, mutta Dijon esitti toisella puoliajalla huiman nousun ja eteni välieriin 89-85 (75-75, 51-22)-jatkoaikavoitolla. Näin Strasbourg putosi jatkosta suoraan otteluvoiton 0-2.
Ottelutilastot
Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.
Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.
Mikael Jantunen urakoi Paris Basketballin korkeimmat minuutit ja onnistui täydellisellä heittopelillä kaaren takaa Euroliigan torstai-illan ottelussa Real Madridin vieraana, mutta 9769 katsojan raivokkaasti kannustama Real nipisti pariisilaisista 105–104 (53–53) -kotivoiton. Pariisilaiset ovat varmistaneet paikkansa vähintään Euroliigan Play-In-otteluissa.
Lähes kauden päivät koripallokentiltä sivussa ollut Jacob Grandison on vertynyt hyvään kevätkuntoon. Myöhään tiistai-iltana Suomen aikaa Grandison säästi tärkeimmät onnistumisensa viime sekunneille, kun hänen uusi joukkueensa PAOK Saloniki kellisti jatkoajalla ranskalaisen Cholet’n ja raivasi tiensä FIBA Europe Cupin finaaliin pistein 88–90 (40–33).
Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.
Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech oli lähellä jättiyllätystä Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n lopputurnauksen läntisessä aluefinaalissa San Franciscossa. Texas Tech johti suursuosikki Floridaa yhdeksällä pisteellä vielä kolme minuuttia ennen loppua, mutta taipui lukemin 79-84 (37-40) Floridan raivatessa tiensä Final Four -turnaukseen.
Loukkaantumissuman keskellä tuskaileva Mikael Jantusen Paris Basketball venyi urotekoihin perjantai-iltana Ateenassa kaatamalla hallitsevan Euroliigan mestarin Panathinaikosin täpärin lukemin 98–101 (48–56) tämän kotikentällä kreikkalaisten raivokkaasta loppukiristä huolimatta.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. Mustapha Amzil ja New Mexico putosi leikistä toisella kierroksella.
Mikael Jantunen kirjautti tiistai-iltana yhden Euroliiga-kauden tehokkaimmista otteluistaan keräämällä Paris Basketballille 14 pisteen ja kahdeksan levypallon saldon Istanbulissa Fenerbahcea vastaan. Jantusen loisto-otteista huolimatta Paris Basketball joutui nielemään tappion maljan, kun Fenerbahcen Nigel Hayes-Davis upotti viime sekunnin kolmosella omansa voittoon lukemin 101–100 (44–51).
Mikael Jantusen Paris Basketball kaappasi tiistai-iltana elintärkeän voiton nujertamalla 8421-päisen kotiyleisönsä edessä kanssaan Euroliigan suorasta pudotuspelipaikasta kamppailevan Milanon pistein 92–79 (48–37). Jantunen keräsi ottelussa kahdeksan pistettä.