31.5.2018 08:09 Jukka Toijalan luotsaama Steaua Bukarest eteni upeasti Romanian liigan finaaleihin. Espanjassa Petteri Koponen oli jälleen Barcelonan parhaimmistoa johdattaessaan joukkueen pakkovoittoon Andorrasta.
SISUA! Jukka Toijalan Steaua nousi sillasta ja eteni Romanian liigan finaaleihin.
Steaua voitti vieraskentällä viidennessä ja ratkaisevassa välierässä runkosarjan ykkösen Cluj'n 76-72 (38-35). Näin Steaua eteni riemukkaasti finaaliin otteluvoitoin 3-2. Steaua esitti komean nousun voittaen kolme viimeistä ottelua. Samalla Steaua sai revanssin viime kauden finaalitappiolleen, jolloin Cluj voitti mestaruuden otteluvoitoin 3-0. Finaalissa Steaua kohtaa runkosarjassa kolmanneksi sijoittuneen Oradean.
Ottelutilastot
Koponen oli Barcelonan toiseksi paras pistemies, kun hän nakutti 15 pinnaa ja tilastoi lisäksi levypallon, syötön ja kaksi riistoa, kun Barcelona voitti vieraskentällä Andorran 85-81 (42-42). Otteluvoitot ovat nyt tasan 1-1 ja kolmas sekä ratkaiseva ottelu pelataan perjantaina Barcelonan kotikentällä.
Ottelutilastot
Helmikuun EM-karsintaikkunassa pitkän kuntoutuksen jälkeen kentille palannut Susijengi-laituri Jacob Grandison, 26, on allekirjoittanut loppukautta koskevan sopimuksen Kreikan historiallisimpiin seuroihin lukeutuvan PAOK Salonikin kanssa. PAOK tähtää Kreikan liigassa pudotuspelipaikkaan ja käynnistää FIBA Europe Cupin puolivälierät ensi keskiviikkona.
Euroliiga palasi viikon pituiselta EM-karsintatauolta torstai-iltana. Mikael Jantusen Paris Basketball esiintyi terävästi heti tauon jälkeen peittoamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin kotikentällään 8177 katsojan edessä 93–88 (47–38).
Susijengin helmikuun EM-karsintaikkunassa hyvässä heitossa ollut susikapteeni Sasu Salin pisti tuulemaan palattuaan Romanian liigakentille. Keskiviikkoiltana Salin upotti kymmenen kolmen pisteen koria ja keräsi 32 pistettä, kun Cluj-Napoca myllytti Steauaa pääkaupunki Bukarestissa pistein 90-116 (50-59).
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.
Severi Kaukiainen johdatti Kalev/Cramon Viron cupin mestariksi ja palkittiin toisena vuotena peräkkäin kilpailun MVP-pelaajaksi. Ilari Seppälä puolestaan teki kovaa jälkeä Unkarin liigassa.
Olivier Nkamhoua oli kentän kuningas Saksan Bundesliigan tiistai-illan susijengiläisten kohtaamisensa, kun hänen edustamansa Niners Chemnitz peittosi Danny Janssonin valmentaman Heidelbergin pistein 88–77 (44–34).
Severi Kaukiainen, 26, pelaa ensimmäistä täyttä kauttaan virolaisen Kalev/Cramon joukkueessa. Kaukiaisella on edessään iso kevät, kun hänellä on mahdollisuus kolmeen pokaaliin.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech nappasi hienon voiton kuudenneksi rankatusta Houstonista jatkoajan jälkeen.