2.3.2023 10:00 Korisliigojen ja NOCCOn solmiman markkinointiyhteistyön myötä kuukauden pelaajat ovat Kuukauden vahvimpia. Naisten Korisliigan tammikuun vahvimmaksi on valittu Peli-Karhujen Roosa Kosonen.

Peli-Karhut voitti helmikuussa pelaamastaan kolmesta ottelusta kaksi. Joukkue on parhaillaan matkalla ylemmän jatkosarjan voittoon, kun on pelaamatta viisi ottelua. Joukkueen etumatka kakkosena olevaan EBT:hen on kaksi voittoa.
Roosa Kosonen oli helmikuussa kovassa vireessä, kun hän kirjautti keskiarvoikseen 20,7 pistettä, 12,7 levypalloa ja 1,3 koriin johtanutta syöttöä.

23-vuotias Catz-kasvatti on kahdesti valittu naisten Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi (2018, 2021). Kosonen kuului Susiladiesin EM-karsintajoukkueeseen helmikuun maajoukkueikkunassa.
Kaksi edellistä Kuukauden vahvin -palkintoa matkasivat Tapiolan Honkaan, kun Elsa Lemmilä ja Madelynn Utti valittiin sarjan kuukauden parhaimmiksi.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.