3.3.2019 19:24 Yhden pisteen tappion kärsineen Katajan Topias Palmi heitti Kauhajoella hurjat 35 pistettä.
Kataja Basket ja loistavan päätösneljänneksen pelannut Samuli Vanttaja joutuivat pettymään Kauhajoella. Kuva: Marja Kivilahti
Hallitseva Suomen mestari Kauhajoen Karhu Basket sai pienellä onnellakin pidettyä Joensuun Kataja Basketin takanaan 93–92 (46–42). Kataja pääsi vielä heittämään muutama sekunti ennen loppua voitosta, mutta tällä kertaa Topias Palmi ei onnistunut kaaren takaa.
Kohtaaminen oli joukkueiden välillä vasta kauden toinen. Edellisen kerran Kataja haki pisteet Kauhajoelta Daniel Mullingsin viime hetken korilla.
Kotivoitto oli Karhu Basketille jo yhdeksän peräkkäinen. Katajalla puolestaan katkesi kuuden ottelun mittainen voittojen sarja.
Kataja lähti tärkeään kärkikamppailuun vaikeista olosuhteista, sillä sivussa tositoimista olivat niin Ilari Seppälä, Adrian Diaz, Vincent Simpson kuin kapteeni Matias Ojalakin.
– He pelasivat loistavasti. Lähtökohdat olivat heille hankalat, pitkä matka ja paljon loukkaantumisia. Pakko antaa Katajalle tunnustusta, he pääsivät yllättämään meidät, Greg Mangano myönsi VeikkausTV:n haastattelussa.
– Etenkin Topias (Palmi) pelasi upeasti. Olimme oikeastaan onnekkaita, että hänen viimeinen heittonsa meni ohi. Hyvä voitto, vaikka vähän olimme ruosteessa pitkän tauon jälkeen.
Vierasjoukkue ei tosiaan poissaolojaan jäänyt surkuttelemaan, vaan aloitti ottelun myrskyn lailla. Parhaimmillaan joensuulaisjoukkueen johto kasvoi toisella neljänneksellä 12 pisteeseen. Hurjassa vireessä läpi kauden pelannut Topias Palmi tulitti puoliaikataukoon mennessä peräti 20 pistettä.
Karhu Basket ärjyi itsensä kuitenkin johtoasemaan puoliaikaan mennessä. Toisella puoliajalla Karhu Basket johti lähes alusta loppuun asti. Kataja kävi viimeisellä minuutilla lähellä johtoa, mutta Mullings epäonnistui molemmissa vapaaheitoissaan reilu 30 sekuntia ennen loppua. Kun myös Palmin viimeinen heitto meni ohi, säästyi kotijoukkue tappiolta.
– Antti Niskaselle nostan hattua. Hän toi meille valtavasti energiaa penkiltä ja paimensi Palmia paremmin kuin kukaan muu. Taisi olla Antilla puoliajalla +20 tilastoissa, se kertoo paljon. Kyllä Antillekin tuli siinä muutamia nukahduksia, mutta Palmi on vaan niin kova jätkä, että koreja hän tekee, vaikka puolustus olisi minkälaista, Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso kehui.
Karhu Basketin parhaat olivat Mangano (27/3/4t) ja Cameron Jones (19/7/6s). Korisliigassa debytoinut Chris McKnight (14/8) väläytteli periksiantamattomuuttaan korin läheisyydessä.
Katajan kapean materiaalin ehdoton tähti oli Palmi (35/9/3s/3r), jonka käsistä lähti yhdeksän onnistunutta kolmosta. Myös Samuli Vanttaja (15/5) näytti vanhassa kotisalissaan osaamistaan etenkin päätösneljänneksellä.
Karhu Basketin ottelut jatkuvat keskiviikkona Nokialla. Katajan pelit Pohjanmaalla saavat jatkoa, kun Lapuan Kobrat isännöi joensuulaisia jo keskiviikkona.
BC Nokia oli jo lähellä kotivoittoa, kunnes Helsinki Seagulls laittoi vaihteen silmään ja voitti koriluvuin 93–102 (46–43). Seagulls voitti päätösjakson peräti 18 pisteellä, 35–17.
Ottelu oli BC Nokialle ensimmäinen uuden päävalmentaja Tero Vasellin alaisuudessa.
Seagulls katkaisi voitollaan kuuden ottelun tappioputkensa. BC Nokialla tappio sen sijaan oli viides peräkkäinen. Seagulls nousi sarjataulukossa nyt seitsemänneksi, tosin helsinkiläisjoukkueen kanssa tasapisteissä sijoilla kahdeksan ja yhdeksän ovat Lapuan Kobrat ja BC Nokia.
BC Nokian tehokkaimmat olivat Aapeli Alanen (23/12) ja Jalek Felton (14/1/10s/3s).
Seagullsin tähdiksi nousivat takamies Juwan Staten (22/2/13s) ja Wayne Blackshear (20/5). Tuukka Kotti, Chris Ortiz ja Alex Ruoff heittivät 16 pistettä mieheen.
BC Nokia saa keskiviikkona vieraakseen Karhu Basketin. Seagulls matkaa keskiviikkona Uuteenkaupunkiin.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.