6.9.2021 09:22 Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Zach Thomasin kanssa. 201-senttinen ja 103-kiloinen Thomas siirtyy Loimaalle kolmen Euroopassa vietetyn kauden jälkeen.
Thomas pelasi yliopistouransa täydet neljä vuotta Bucknellin opinahjossa NCAA:n korkeimmalla sarjatasolla. Thomas kuului viimeisellä yliopistokaudellaan kaikissa pelaamissaan otteluissa joukkueensa avausviisikkoon tehtaillen 20 pistettä ja kahmien 9 levypalloa ottelua kohden. Kolmen pisteen heitot upposivat vakuuttavalla 38 % tarkkuudella, kun heittoyrityksiä oli keskimäärin noin viisi ottelua kohden.
Thomas aloitti ammattilaisuransa kaudella 2018–19 Belgian pääsarjassa. Okapi Aalstarin joukkueessa tilastorivi oli miehekkäät 14 pistettä ja 6 levypalloa ottelua kohden kaukoheittojen pudotessa tarkasti 40 % tarkkuudella. Seuraavaksi kaudeksi matka jatkui kivikovaan Italian pääsarjaan Carpegna Prosciutton joukkueeseen. Koronan runtelemalla kaudella mies taiteili keskimäärin 7 pistettä ja 4 levypalloa ottelua kohden.
Viime kaudella Thomas pelasi kahdessa eri joukkueessa. Kausi alkoi hänen kohdallaan Ukrainan Superliigassa, josta matka jatkui kesken kauden Puolan pääsarjaan. Rikkonaisen kauden tilastoiksi muodostuivat lopulta niin ikään 7 pistettä ja 4 levypalloa ottelua kohden.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.