YMCA Tampere hakee sitoutuneita ja kehityshaluisia valmentajia mukaan kasvavaan ja kehittyvään toimintaansa

29.3.2020 11:17 YMCA Tampere on kasvava, koripallotoiminnan määrätietoiseen kehityssuunnitelmaan sitoutunut yhdistys. Toimintaamme ohjaa käynnissä oleva kehitysprojekti, jossa harrastamisen rinnalle kehitämme tavoitteellista kilpatoimintaa.

Tavoitteennamme on nostaa toimintamme ja pelaajakehityksemme sille tasolle, että voimme viidessä vuodessa kilpailla 1B-divisioonaan noususta YMCA Tampereen omaan juniorituotantoon vahvasti rakentuvalla nuorella joukkueella. Valmentajatilanteemme kaudelle 2020-2021 on hyvä, nykyisten valmentajiemme jatkaessa eri rooleissa ja uusien kasvojen liittyessä joukkoomme. Vastataksemme kasvavaan pelaaja- ja joukkuemäärään, kaipaamme kuitenkin jatkuvasti vahvistusta valmentajaryhmäämme.

ETSIMME :

Valmentajia erilaisiin tehtäviin elämäntilanteen ja sitoutumisen sallimalla tasolla.
• Vastuuvalmentajiksi valmennuskokemusta ja riittävän koulutuksen omaavia osaajia.
• Valmennuksesta ja oppimisesta kiinnostuneita uusia valmentajia avuksi kokeneempien valmentajien johtamiin valmennustiimeihin
• Pedagogista osaamista omaavia aikuisia vahvistamaan ja monipuolistamaan valmennusta

Keräämme kaudelle 2020-2021 valmennustiimejä, joista löytyy mahdollisimman paljon seuraavaa:
• Vähintään B-lisenssin omaava vastuuvalmentaja.
• Toinen valmentaja, jolla on suoritettuna vähintään 1.tason koulutus.
• Nuori valmentaja, jolla on kyky sitoutua yhdessä sovitulla tasolla sekä kiinnostusta valmentajana kehittymiseen.
• Monipuolista osaamista: lajitaitoja, fysiikkaharjoittelun ymmärrystä, pedagogista osaamista.

Näiden tavoitteiden pohjalta edellytämme valmentajiltamme vuorovaikutustaitoja sekä sitoutumista yhteisiin toimintaamme ohjaaviin arvoihin, jonka ydinajatuksena on laadukkaan harrastuksen tarjoaminen eli ihmisenä, urheilijana sekä koripalloilijana kasvaminen.

Arvostamme valmentajaa, joka on:
• Kohtaamisen ja vuorovaikutuksen osaaja.
• Määrätietoisesti, tavoitteellisesti ja pitkäjänteisesti työtään tekevä.
• Toiminnan kehittämiseen ja omaan valmentajana kasvamiseen sitoutunut.
• Halukas pääsemään ympäristöön, jossa hänen valmentajana kasvamista ohjataan, tuetaan ja autetaan.

TARJOAMME :

• Rahallisen korvauksen joko harjoituskohtaisesti tai osa-aikaisella työsopimuksella kuukausipalkkaperusteisesti. Korvauksen suuruus määräytyy sovitun työmäärän ja hakijan koulutustason perusteella.
• Valmentajakoulutusta sekä seuran sisällä että koripalloliiton koulutusjärjestelmän välityksellä. Kokopäiväinen lajipäällikkö sekä seuran sisäiset mentorivalmentajat ovat sitoutuneet tukemaan valmennustiimeissään jatkuvan oppimisen periaatetta.
• Ainutlaatuisen toimintaympäristön kokonaisvaltaiselle valmentamiselle. YMCA Tampere on perinteikäs, mutta vahvasti nykyajassa kiinni oleva nuorisotyötoimija, joka tarjoaa työntekijöilleen mahdollisuuden monipuoliseen verkostoitumiseen ja työssä oppimiseen.
• Mahdollisuuden osallistua halutessaan koripallotoiminnan kehittämiseen osana kehitystyöryhmää.

PELIKAUDEN 2019-2020 AIKANA OLEMME YMCA TAMPEREESSA:

1) Sitoutunut koripallon kehittämiseen investoimalla toimintaan ja palkkaamalla täysiaikaisen lajipäällikön, jonka vastuualueena on valmennuksen ja toiminnan kehittäminen.
2) Käynnistänyt urheilupainotteisen iltapäivätoiminnan 1.-5-luokkalaisille oppilaille.
3) Käynnistänyt Naperopallo-toiminnan 1-4-vuotiaille lapsille ja heidän vanhemmilleen
4) Rakentanut joustavarakenteisen jatkumon Naperopallosta Pikkususien ja Supermikrojen kautta sarjatoimintaan osallistuviin U10-joukkueisiin.
5) Käynnistänyt ohjatun lisäharjoittelumahdollisuuden 8-19-vuotiaille pelaajille: aamuharjoittelu 15-19-vuotiaille, iltapäiväharjoittelu 11-14-vuotiaille sekä perjantain lisävuoro 8-11-vuotiaille.
6) Päivittänyt toiminnan hallintoa siirtymällä MyClub-järjestelmään.
7) Kehittänyt ja monipuolistanut some-näkyvyyttään.
8) Osallistunut kansainväliseen sarjatoimintaan (U13 pojat, BBBL)
9) Lisänneet harrastajamäärää yli 20%. Kasvu on tapahtunut pääasiassa 7-14-vuotiaiden ikäryhmissä.
10) Aloittanut valmennuksellisen identiteetin rakentamisen: arvopohja, toimintasuunnitelma, valmennuskäsikirja sekä fyysisen valmennuksen kokonaissisällöt.

Lähetä hakemuksesi palkkatoiveineen 15.4. mennessä osoitteeseen pena.ranta@ymca.fi. Liitäthän mukaan vähintään vapaamuotoisen CV:si.

Lisätietoja tarvittaessa YMCA Tampereen lajipäälliköltä:
Pena Ranta
pena.ranta@ymca.fi
050 395 9870

Tervetuloa mukaan kasvavaan ja kehittyvään toimintaamme.

 
22.6.2021 12:02 Läntinen alue

Hannu Naumanen valittu Punaportin Bluesin lapsuusvaiheen valmennuspäälliköksi

Punaportin Blues on hämeenlinnalainen koripalloseura, jonka tarkoituksena on kasvattaa elämässä pärjääviä ihmisiä koripallon avulla sekä levittää koripalloa lajina. Seuran tavoitteena on tehdä Hämeenlinnan seudun laadukkainta urheilukasvatustyötä.

13.6.2021 18:21 Läntinen alue

Turku Riverbasket 2021

USKALLATKO OLLA PELAAMATTA?

4.6.2021 17:00 Läntinen alue

Uusi toiminnallinen kuntosali kehittää YMCA Tampereen harjoitusolosuhteita

YMCA Tampereen omistaman Namikan Kisahallin yhteyteen on valmistunut koripalloilijoiden voima- ja oheisharjoittelua tukeva kuntosali. Remontin yhteydessä samaan osoitteeseen ovat muuttaneet myös urheilutoiminnan toimistot sekä valmentajien kokoontumis- ja koulutustila YMCA Sport Lounge.

31.5.2021 23:05 Läntinen alue

FoKoPo etsii valmentajaa

FoKoPon miesten joukkueeseen etsitään valmentajaa kaudelle 21-22

25.5.2021 16:05 Läntinen alue

JBT ilmoittautuminen käynnissä

Syyskuun 3. - 5.9. pelataan jälleen Turun seudulla JBT -turnaus! Ilmoittautuminen on nyt avoinna. Tervetuloa!

19.5.2021 22:07 Läntinen alue

Tampereen Pyrintö valmistautuu kauteen 2021-22

Tampereen Pyrinnön kausi 2021-22 pyörähtää tai on jo pyörähtänyt käyntiin eri joukkueiden osalta. Valmennustoiminnan organisointia on vastuutettu uudella tavalla, päävalmentajat eri joukkueisiin on nimetty ja valmennustaffit ovat kokonaisuudessaan hyvällä mallilla.

19.5.2021 21:59 Läntinen alue

Raipe Helminen mukaan Delfin Basketin keskusteluiltaan

Kun on toista vuotta puhumatta, puhumista varmasti riittää. Delfin Basket Tournamentiin on syntymässä todellinen koriksen tarinoiden tori. Mukana on valmennuksen huippuja - jopa kiekkoikoni Raipe Helminen.

4.5.2021 20:52 Läntinen alue

Mieleinen Basket -junioriturnaus syyskuussa Loimaalla

Mikro-, mini- ja U14-ikäisten syysturnaus Mieleinen Basket järjestetään 11.-12.9.2021 Loimaalla.

30.4.2021 15:21 Läntinen alue

Turun Riento etsii uusia valmentajia

Turun Riento etsii uusia valmentajia innokkaiden nuorten koripalloilijoiden kasvun ja kehityksen tueksi. Seura on viime vuosina pystynyt nostamaan valmennuksen tasoa kaikissa ryhmissään ja kehityskulku halutaan pitää samanlaisena myös tulevaisuudessa.

21.4.2021 09:52 Seura tiedottaa

Delfin Basketin ilmoittautuminen alkoi vauhdilla

Koriskauden aloittavan suurturnauksen, Delfin Basketin ilmoittautuminen käynnistyi vauhdilla. Jo ensimmäisen päivän aikana kolmisenkymmentä joukkuetta kuittasi osallistumisensa turnauksen verkkosivuilla.

1.4.2021 09:58 Läntinen alue

BC Nokia etsii motivoituneita ja kehityshaluisia valmentajia

BC Nokia hakee valmentajia mukaan seuransa valmennustiimiin. Erityisesti etsimme vahvistuksia tyttöjen joukkueisiin. Tarjoamme valmentajille ja ohjaajille monipuolisia mahdollisuuksia kehittää omaa valmennusosaamista. Lisäksi valmentajalla on mahdollisuus työskennellä osa-aikaisesti kerho-ohjaajana.

29.3.2021 21:33 Seura tiedottaa

JBT pelataan 3.-5.9.2021

Perinteinen JBT turnaus järjestetään tänä vuonna syyskuussa, jolloin uskotaan koronaepidemiatilanteen sallivan normaalit turnausjärjestelyt.

14.3.2021 14:20 Läntinen alue

Punaportin Blues rekrytoi - haussa päätoiminen lapsuusvaiheen valmennuspäällikkö

Punaportin Blues ry on hämeenlinnalainen koripallon erikoisseura, jonka tarkoituksena on kasvattaa elämässä pärjääviä ihmisiä koripallon avulla sekä levittää koripalloa lajina.

29.7.2020 10:30 Läntinen alue

Porilainen koripalloseura BC Sisu hakee toimintaansa uusia valmentajia

Tua no ni, ny olis tarvetta uusille korisvalkuille Poriin. BC Sisu on kehittynyt tasaisesti viime vuosina ja nyt olis ihan oikeasti tarvetta osaaville valmentajille. Sisussa on tietty visio, miten tulemme kehittämään toimintaamme lähivuosina.

14.7.2020 10:20 Läntinen alue

Miia Lindström YMCA Tampereen minikoripallokoordinaattoriksi

YMCA Tampereen kehitystyö saa jälleen merkittävää myötätuulta taakseen, kun Miia Lindström aloittaa 1.8.2020 yhdistyksen minikoripallokoordinaattorina. Sopimus on yksivuotinen.

8.6.2020 13:55 Läntinen alue

33. Delfin Basket Tournament 31.7.-2.8.2020 Tampereella

Ilmoittautuminen 33. Delfin Basket Tournamentiin on nyt avoinna ja turnaus järjestetään 31.7.-2.8.2020 Tampereella. Delfin Basket on loistava tapa startata uusi koripallokausi, tavata koripallon ystäviä ympäri Suomea sekä nauttia aurinkoisesta Tampereesta. Sarjoja on tarjolla mikroista aina aikuisten avoimeen FUN-sarjaan asti.

2.6.2020 13:34 Läntinen alue

Mieleinen Basket -junioriturnaus syyskuussa Loimaalla

Mikro-, mini- ja U14-ikäisten syysturnaus Mieleinen Basket järjestetään 19.-20.9.2020 Loimaalla.

8.5.2020 14:20 Läntinen alue

Korihait hakee valmentajia juniorijoukkueisiin

Korihait on perinteikäs uusikaupunkilainen koripalloseura, joka liikuttaa lajin parissa kaikenikäisiä ihmisiä. Korihaiden juniorijoukkueisiin haetaan uusia valmentajia niin vastuu- kuin apuvalmentajiksi kaudelle 2020-21.

9.4.2020 14:07 Läntinen alue

Heikki Järnström mukaan YMCA Tampereen valmennukseen

YMCA Tampere ja Heikki Järnström, 44, ovat tehneet valmentajasopimuksen pelikaudelle 2020-2021. Järnström ottaa päävastuun seuran U13-U15 -pojista sekä osallistuu seuran kehitystyöhön.

4.4.2020 09:14 Läntinen alue

Tule kehittymään valmentajana Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrinnön valmennustiimit kaudelle 2020-21 ovat suurelta osin valmiit, mutta lisävahvistusta kaivataan sekä vanhempiin että nuorempiin ikäluokkiin.

Näytä lisää vastaavia