12.7.2021 14:43 Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

Naisten Korisliigan vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen pelaa tulevalla kaudella Forssan Alussa. Kuva: Ville Vuorinen.
183-senttinen Kosonen viimeisteli kasvattajaseuralleen keskimäärin 15,1 pistettä, 7,5 levypalloa ja 2,1 syöttöä ottelua kohden. Tuleva kausi tulee olemaan hänen ensimmäisensä pääsarjatasolla muualla kuin Catzissa.
Kosonen palkittiin loistokautensa jälkeen naisten Korisliigan vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi. Kosonen ansaitsi saman palkinnon myös kaudella 2017/18.
Kosonen on pelannut urallaan yhteensä 42 nuorten maaottelua.
Alku on tehnyt myös sopimuksen toisen Catz-kasvatin kanssa, kun Kososen ikäluokkatoveri Tinna Rantalainen, 21, siirtyy myös Forssaan Pyrinnöstä. Rantalainen tilastoi Pyrinnölle päättyneellä kaudella keskimäärin 4,4 pistettä ja 3,0 levypalloa.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.