Vilppaan voittokululle ei näy loppua – Karhu Basket kaatoi kotonaan Korihait

24.11.2018 19:16 Vilpas pääsee maaottelutauolle peräti 12 ottelun voittoputkessa.

Teemu Rannikko ja Salon Vilpas ovat edenneet voitosta voittoon kauden avausottelun jälkeen. Kuva: Ville Vuorinen

Korisliigan sarjataulukon ykkösenä möllöttävä Salon Vilpas otti lauantaina kotivoiton 94–78 (41–36) Kaarinan Ura Basketin vieraillessa Salohallissa.

Vilppaalle voitto oli jo peräti 12. peräkkäinen. Salolaiset ovat kärsineet tappion ainoastaan Korisliiga-kauden avausottelussa Kauhajoella.

– Meidän valtti on, että joukkueemme on tasainen ja kuka vaan voi onnistua. Nyt pieni tauko koko joukkueelle, se tulee tarpeeseen, sillä ottelutahti on ollut kova. Sen jälkeen palataan Salohalliin taas kehittämään omaa pelaamistamme, Vilppaan päävalmentaja Joonas Iisalo tuumi.

Jo avauspuoliskolla näytti vahvasti siltä, että Vilpas menee kotiparketillaan menojaan. Vilpas johti parhaimmillaan jo 15 pisteellä.

Ura kuitenkin alkoi saada puolustuksessa tasaiseen tahtiin stoppeja, jotka tuottivat toiseen päähän tukun helppoja koreja. Etenkin Malik Dime (24/11) viimeisteli koriraudan läheisyydestä totutun hyvällä prosentilla. Puoliaikatauolla Vilppaan johto oli viisi pistettä, 41–36.

– Ura vaihtoi osan skriineistä ja sai meidän hyökkäämisen vähän vaikeaksi. Pallo jäi turhan paljon saman pelaajan käsiin, ei saatu palloa liikkeelle. Kun Uran korilla vielä odottaa aina aika iso kaveri (Dime), niin hankalaa oli, Vilppaan takamies Aatu Kivimäki selitti.

Toisella puoliajalla Vilpas juoksi vierasjoukkueeltaan karkuun. Salolaiset ratkaisivat ottelun kaaren takaa, sillä Vilpas upotti peräti 18 kolmen pisteen heittoa. Kolmannella neljänneksellä ratkaisevan eron tulitti etenkin Juho Nenonen (15/2), jonka kolme nopeaa onnistumista kolmoskaaren takaa masensi Uran leirissä.

– Se on aina keskimääräistä mukavampaa heittää, kun pallo menee renkaasta sisään, Nenonen linjasi.

Nenonen ei osaa sanoa, miksi otteluiden aikana Vilppaalle tulee aina huomattavan heikkojakin hetkiä.

– Meillä on ollut tällä kaudella monta kertaa niin, että mennään aluksi hyvään johtoon. Sen jälkeen vähän sooloillaan ja peli puuroutuu. Puoliajalla valmentaja antaa pienen kurinpalautuksen ja pelaamme taas paremmin.

Vilppaan tehot jakautuivat jälleen usealle pelaajalle, kun kuusi pelaaja ylsi kaksinumeroisille pisteille. Parhaiten onnistui Antonio Ballard 17 pisteellään.

Ura-leiristä Dimen lisäksi ei hyökkäyspäässä oikein löytynyt onnistujaa. Uran onnistui 32 kolmosyrityksestään ainoastaan viidesti. Sarjanousijalta oli sivussa usea avainpelaaja: Eldar Skamo, Ville Hänninen, Stephen Croone ja Pyry Rainamaa.

– En ole ehkä koskaan valmentanut näin halutonta ja vaisua joukkuetta, mitä tänään esitimme. Annoimme Vilppaalle 40 kolmosta ja vielä suurimman osan heidän heittäjilleen. Puoliajalla olimme vielä mukana, mutta se oli enemmänkin Vilppaan heikkoutta kuin meidän ansiota, Ura-luotsi Kristian Palotie tylytti.

Vilppaan kausi jatkuu 7. joulukuuta Lapualla. Ura pelaa puolestaan lauantaina 8. joulukuuta kotiottelun KTP:tä vastaan.

Ottelutilasto

Van Andringan 31 pistettä ei riittänyt Korihaille

Kauhajoen Karhu Basket otti kauden seitsemännen voittonsa, kun Uudenkaupungin Korihait kävi lakeuksilla häviämässä koriluvuin 100–85 (50–40).

Karhu Basket oli ajoittain avauspuoliskolla ihmeissään Korihaiden heittokone Marius Van Andringan kanssa. 18 pistettä puoliaikataukoon mennessä tehtailleen Van Andringan oivallisella heittotyöskentelyllä vierasjoukkue kävi muutamaan otteeseen johdossakin.

Karhu Basket kuitenkin ärjyi Okko Järven (16/2) ja Durrell Summersin (21/2) johdolla kotiluolassaan sen verran vahvasti, ettei Korihait pysynyt hallitsevan mestarin mukana. Ikitaistelija Rene Rougeau (21/14/5s) oli jälleen erittäin aktiivinen molemmissa päissä kenttää läpi.

Korihaiden kaikki kaikessa oli lauantaina Van Andringa, joka tulitti lopulta komeasti 31 pistettä. Van Andringan huima vire oli kuitenkin laiha lohtu, sillä Korihaille tappio oli jo viides peräkkäinen.

Karhu Basketin pelit jatkuvat maaottelutauon jälkeen keskiviikkona 5. joulukuuta kotikentällä Joensuun Kataja Basketia vastaan. Korihaiden kausi jatkuu sen sijaan vasta 12. joulukuuta Joensuussa.

Ottelutilasto

 
2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

Näytä lisää vastaavia