14.7.2025 22:03 Salon Vilppaan Korisjunnujen kauden 2025–2026 joukkueiden päävalmentajat on julkaistu. Uuteen kauteen lähdetään kolmentoista joukkueen voimin. Lisäksi suositut harrastekoriksen, korisleikkikoulun ja palloilukoulun ryhmät jatkuvat tuttuun tapaan.
Salon Vilppaan valmentajat kaudella 2025–2026:
MU19 – Arttu Peltola
MU16 & MU9 – Aleksi Toivonen
MU15 – Tommi Sainio
WU14 – Tiina Pelander
MU14 – Antti Järveläinen
MU13 – Marko Vihiniemi
WU13 – Tero Leppänen
MU12 – Veli-Matti Laine
WU12 – Jaana Lehtonen
MU11 – Katja Halme
MU10 – Aki Lehti
WU10 – Jere Anttila
Tule mukaan valmennustiimiin! Vilpas etsii vielä innostuneita ja valmentamisesta kiinnostuneita tekijöitä seuraaviin tehtäviin:
· Apuvalmentaja MU10-joukkueeseen
· Ohjaajia korisleikkikoulun ja palloilukoulun ryhmiin
Vilpas tarjoaa valmentajille erinomaiset mahdollisuudet kehittyä niin seuran sisäisissä koulutuksissa kuin koripalloliiton virallisissa koulutuksissakin. Seura osallistuu myös mahdollisten koulutusten kustannuksiin.
Kiinnostaako valmentaminen tai ohjaajana toimiminen? Ota rohkeasti yhteyttä ja kysy lisää. Vilppaassa pääset mukaan rakentamaan lasten ja nuorten koripalloharrastusta hyvässä seurassa!
Arttu Peltola, Valmennusnyrkki, 040 412 0052
Tiina Pelander, Juniori- ja harrastejaoston puheenjohtaja, 044 777 6529
Sarjat 2010-2019 syntyneille - kaikissa sarjoissa vielä tilaa!
Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026 järjestettävän Kempower Easter Tournament 2026 koristurnauksen ilmoittautuminen aukeaa maanantaina 13.10.2025 kello 9.00!
Biddy Basket ry vei elokuusta syyskuun loppuun valmentajia ympäri Suomen, kaikkiaan seitsemälle eri paikkakunnalle.
Helsinki Basketball Festival tulee taas! Satoja joukkueita, kansainvälistä fiilistä ja koriksen iloa – ilmoittaudu mukaan kevään 2026 turnaukseen nyt!
Syysloman korisjunnujen taitoleirit järjestetään ensimmäistä kertaa, niin Kisakalliossa (vko 42) kuin Pajulahdessakin (vko 43). Leirit on tarkoitettuja kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2011-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
BC Nokia hakee valmentajaa vahvistamaan koripalloakatemian aamuvalmennusryhmää.
Jos olet vuonna 2016-18 syntynyt poika ja olet koripallon EM-kisojen kautta saanut kipinän koripallosta, niin tervetuloa mukaan kokeilemaan. Susijengin kapteeni Sasu Salin aloitti oman koripallouransa MaSun alkeiskurssilta. Oletko sinä seuraava Sasu?
LePy järjestää perinteisen Pikkusudet-turnauksen 2017-ikäluokan tytöille ja pojille. Turnaus pelataan sunnuntaina 21.9.2025 Leppävaaran liikuntahallilla. Tapahtuma on osallistujille maksuton.
Ensimmäinen Helsinki Basketball Festival keräsi jo tänä vuonna yli 130 joukkuetta ja 1300 pelaajaa Suomesta, Latviasta ja Italiasta. Viikonloppu oli täynnä korishuumaa, hauskanpitoa ja voitonriemua.