Unkarin konkari Ilari Seppälä illan vastustajasta: ”Taitavia takamiehiä ja fyysisiä roolipelaajia”

28.11.2025 10:10 Tänään perjantaina MM-karsintaurakkansa aloittavasta Susijengistä ylivoimaisesti eniten kokemusta illan vastustajasta on toista kauttaan Unkarin pääsarjaa pelaavalla Ilari Seppälällä. Unkarissa kovia teholukemia taiteileva Seppälä kertoo vakuuttuneensa paikallisten pelaajien taitotasosta ja pelikovuudesta.

Ilari Seppälä on huomannut orastavan korisbuumin nousevan Unkarissa. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi & Joonas Cavén / Susijengi.

Yhden pelikauden ja kahden syyskuukauden perusteella Ilari Seppälä kertoo saaneensa kattavan kuvan Unkarin pääsarjasta, jossa pelaa peräti kymmenen Unkarin maajoukkueeseen MM-karsinta-avaukseen nimetystä kahdestatoista pelaajasta.

- Unkari on perinteikäs urheilumaa ja koripallo menee osana joukkoa. Koris selvästi kiinnostaa unkarilaisia ja peleissä käy useimmilla paikkakunnilla hyvin katsojia. Pelin tasokin on etenkin liigan kärkijoukkueissa hyvä, Seppälä luonnehtii.

Unkarin maajoukkueen ylivoimaisesti nimekkäin pelaaja on 211-senttinen amerikkalaissyntyinen sentteri Nate Reuvers, joka loisti suuressa roolissa viime keväänä Valencian raivatessa tiensä Espanjan liigan finaaleihin.

Perjantai-iltana Susijengiä vastaan nimetystä kahdentoista unkarilaispelaajan joukosta muu avainmiehistö loistaakin unkarilaisten koripallon ystävien iloksi maan paikallisessa liigassa.

- Oikeastaan kaikki Unkarin maajoukkuepelaajat ovat seurajoukkueissaan suurissa rooleissa ja monet heistä vielä takamiehiä, joten he ovat jääneet sitäkin paremmin mieleen. Siellä on paljon pallollista taitoa ja korintekokykyä ja pelaajat tuntevat toisensa pidemmältä ajalta, Seppälä jatkaa.

Mieleensä jääneistä pelaajista Seppälä nostaa esille Unkarin maajoukkueen nuoren tähden David Somogyin, joka on kirjauttanut tappiottomalle Szolnokille maan pääsarjassa 14,6 pistettä ja hurjat 9,8 syöttöä ottelua kohden. Takamiehen tontilla pelaa myös liigakakkonen Falco Szombathelyn 195-senttinen Zoltan Perl 20,2 pisteen, 4,7 levypallon ja 4,1 syötön ottelukohtaisilla tehoilla.

Unkarin maajoukkueen takamiesosastoon kuuluvat myös veteraaniosaston miehet David Vojvoda ja Marcell Pongo, jotka ovat viimeistelleet Alba Fehervarille syyskaudella kahteen pekkaan 30,6 pistettä, 6,3 levypalloa ja 11,3 syöttöä ottelua kohden.

- Taitavia pelaajia kaikki. Ja sitten on myös paljon roolipelaajia, joiden vahvuudet ovat enemmän fysiikan ja pelikovuuden puolella. Siinä mielessä perinteistä itäeurooppalaista koripalloa.

Unkarissa orastava korisbuumi

Susijengi matkusti myöhään keskiviikkoiltana Itävallan Wienistä perjantai-illan MM-karsintaottelun tapahtumapyhäkköön Unkarin Szombathelyyn. Kaupungin joukkue Falco on voittanut kuluvalla vuosikymmenellä peräti neljä kansallista mestaruutta ja majailee tälläkin hetkellä Unkarin liigassa toisella sijalla.

Vaikka Seppälällä onkin takanaan jo runsas siivu kokemusta Unkari-koriksesta, Szombathely on hänelle paikkakuntana upouusi.

- En ole tosiaan käynyt Szombathelyssa aiemmin, Seppälä kommentoi torstain harjoitusten jälkeen.

- Olin viime kaudella sivussa vain yhden ottelun, mikä sattui olemaan nimenomaan vierasottelu Falcoa vastaan. Tällä syyskaudella olemme pelanneet Falcoa vastaan kerran, mutta sekin oli kotikentällä. Saan nyt itsekin ensikokemukseni Szombathelysta ja paikallisesta areenasta.

Unkarin maajoukkueeseen Seppälä kertoo suhtautuvansa kunnioituksella. Myös unkarilaiset urheilufanit ovat pistäneet merkille voittoisan kuluvan vuoden ja Unkarin kellottaman kolmen karsintakotiottelun voittoputken.

- Unkarilaiset ovat tosiaan urheilukansaa ja löytävät kyllä paikalle, kun maajoukkue pelaa. Kuulemani perusteella Unkarin kotiotteluissa on hyvä meininki ja eiköhän fanit löydä paikalle Szombathelyssakin.

Perjantai-iltana Susijengin tavoite on enemmän kuin selvä: Qatarin MM-kisoihin johtavan karsintaurakan käynnistäminen vierasvoitolla. Seppälän mukaan Unkari on varteenotettava vastustaja, mutta perusasioihin keskittyminen on jo suuri askel matkalla voittoon.

- Mikäli pystytään kontrolloimaan levypalloja sekä pelitempoa, niin ollaan varmasti vahvoilla.

Susijengi ja Unkari kohtaavat Unkarin Szombathelyn Arena Savariassa perjantaina 28.11. klo 19.00 alkaen. Susijengin MM-karsintaottelut ovat vapaasti katsottavissa YLE TV2:ssa ja YLE Areenassa. Ottelut näkyvät myös maksullisessa Ruutu-palvelussa.

Henkilöt

 
26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

25.11.2025 11:11 Susijengi

Kapteeni Sasu Salin: ”Vieläkin huomaa pärjäävänsä nuorempien kyydissä”

Vielä viidentoista maajoukkuevuoden jälkeenkin susikapteeni Sasu Salin, 34, syttyy saadessaan pukea Suomi-paidan ylleen. Pronssiotteluun päättyneiden EM-kotikisojen jälkeen Susijengin ikäpresidentin seuraava tehtävä on luotsata nuori ja nälkäinen laumansa kohti Qatarin kesän 2027 MM-kisakenttiä.

24.11.2025 14:16 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen vei Euroliigan suomalaiskohtaamisen – ”Eipä saanut tehtyä pisteitä”

Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.

17.11.2025 23:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni palasi tuttuun maahan – ”Ranska on sopinut minulle hyvin”

Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.

11.11.2025 10:22 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen teki seurapäätöksensä EM-kisojen jälkeen – ”Luotin, että työpaikka löytyy kyllä”

Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

14.9.2025 10:12 Susijengi

Sasu Salin pronssiottelun aamuna: ”Mennään kentälle ottamaan kaikki irti!”

Susijengin kapteeni Sasu Salin osaa kertoa viidentoista maajoukkuevuoden ja 161 miesten maaottelun kokemuksella, että tänään sunnuntaina Riian Areenalla pelataan ennenkokemattomista asioista. Salin, 34, uskoo, että Riikaan saapuneiden faniensa tuella Susijengillä on mahdollisuus päättää EM-kisat historialliseen suoritukseen.

12.9.2025 12:14 Susijengi

Henrik Dettmann EM-semifinaalipäivän aamuna: ”Tästä hetkestä kannattaa nauttia”

Koripalloliiton valmennuksen johtaja ja Susijengi-ilmiön isä Henrik Dettmann, 67, kuvailee perjantaisen EM-semifinaalin aamuna suomalaisen koripallon olevan ainutlaatuisessa tilanteessa. Kun Susijengin ja Saksan väliseen otteluun on enää muutama tunti aikaa, Dettmannilla on yksi kehotus suomalaisen koripallon ystäville: nauttikaa!

Näytä lisää vastaavia