Turun NMKY:n koripallotoiminta laajenee – ensimmäiset tyttöjoukkueet aloittavat syksyllä

22.2.2022 16:00 Ensi syksynä Turun NMKY:ssa käynnistyy merkittävä uusi aikakausi, kun jo pitkän historian ja maineen omaavan poikakoripallon rinnalle perustetaan tyttökoripallojoukkueita. Ensimmäiset tyttöjoukkueet aloittavat kautensa syksyllä 2022.

Ensi syksynä Turun NMKY:ssa käynnistyy merkittävä uusi aikakausi, kun jo pitkän historian ja maineen omaavan poikakoripallon rinnalle perustetaan tyttökoripallojoukkueita. Ensimmäiset tyttöjoukkueet aloittavat kautensa syksyllä 2022. Viimeksi seurassa tyttökoripalloa on pelattu noin 30 vuotta sitten. Jatkossa Turun NMKY tulee tarjoamaan koripallon kilpa- ja harrastustoimintaa myös tytöille kaikissa ikäkausissa. Kaikki harrastajat ovat tervetulleita!

Turun NMKY:n koripallotoiminnan laajentaminen käsittämään myös tytöille tarjottavaa kilpa- ja harrastustoimintaa on suunniteltu jo pidempään, mutta varsinainen työ lähti käyntiin useiden asiaa koskevien yhteydenottojen johdosta. Nyt ensimmäiset valmentajasopimukset on jo tehty, ja Turun NMKY:n liikuntasihteeri Juha ”Ronde” Ruohonen myhäilee tyytyväisenä. Eikä suotta – tuleva valmentajakaarti on vaikuttava.

Salon Vilppaan kasvatti, 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen apuvalmentaja Reetta Hämeenoja on suorittanut huippukoripallovalmentajatutkinnon, sekä koripallovalmennuksen maisteritutkinnon Liettuassa. Lisäksi hänellä on liikunnanohjaajan AMK-tutkinto ja liikuntaneuvojan tutkinto.

Emma Vesa on Vantaan Tiksin kasvatti. Hän on juuri saanut valmiiksi 2. tason koripallovalmentajatutkinnon.

Laura Utunen on pelannut naisten liigatasolla ja hallussa on mm. A-tyttöjen Suomen mestaruus. Lauralla on myös taustaa Turun NMKY:n toiminnassa, nuoriso- ja leiritoiminnassa ja mm. Harvan saaren leirikeskuksessa.

Kaikilla jo pestatuilla valmentajilla on odotukset ja fiilikset korkealla: ”On hienoa päästä valmentamaan seuraan, jossa halutaan panostaa aidosti sekä kilpa- että harrastustoimintaan” sanailee Reetta Hämeenoja.

Myös Emma Vesan odotukset ovat positiiviset: ”Turun NMKY:ssa halutaan tehdä töitä laadukkaan koripallotoiminnan eteen, mutta selvästi huomaa, että toimintaa tehdään nuori edellä. Se on hienoa!”

Laura Utunen odottaa jo innolla, että ​päästään kehittämään yhdessä turkulaista tyttökoristoimintaa. ” Turun NMKY:n vahvuus on myös siinä, että koripallon lisäksi yhdistyksessä on monenlaista muuta toimintaa. Ymmärtääkseni yhteisöllisyys on täällä vahvaa, toiminnat tukevat toisiaan”.

Valmentajasopimuksia tullaan tekemään lisää kevään aikana. ”Jos valmennustehtävät Turun NMKY:ssa kiinnostavat, kannattaa olla yhteydessä” Ronde vinkkaa.

”Tytöt tulevat olemaan vahva osa Turun NMKY:n koripallotoimintaa, kaikki joukkueet pelaavat jatkossa Turun NMKY:n nimellä ja toimintaa kehitetään yhdessä, yhteistyö tyttö- ja poikakoripallojoukkueiden välillä tulee olevaan vahvaa” kertoo Ruohonen.

Myös turkulainen, maailman pelikentillä mainetta kerännyt koripalloilija Tiina Sten ilahtui uutisen kuultuaan: ”Olen todella iloinen kuullessani Namikan päätöksestä aloittaa työ tyttöjen koripallon eteen! Kaikki toiminta, joka vie Suomen nais- ja tyttökorista eteenpäin, on tervetullutta ja kannustamisen arvoista. Olemmekin sopineet, että autan ja olen mukana kehittämässä Namikan tyttökoripalloa oman kokemukseni kautta, vaikka keskustelujemme pohjalta olenkin luottavainen heidän ammattitaitonsa, tahtotilansa ja seuran resurssien suhteen.

Korona-ajoista huolimatta Suomessa on juuri tehty kautta aikain ennätys koriksen lisenssimäärissä, joten uskon ja toivon, että myös Turussa on mahdollista saada paljon uusia harrastajia lajin pariin, ja kenties synnyttää jälleen pieni korisbuumi. ”

Lisätietoa: Liikuntasihteeri Juha Ruohonen juha.ruohonen@ymca.fi p. 0400 525 630

 
17.5.2023 09:55 Läntinen alue

Loimaan Korikonkarit etsii valmentajia kaudelle 2023-2024

LoKoKo etsii valmentajia eri ikäluokkiin kaudelle 2023-2024

9.5.2023 13:48 Läntinen alue

Mieleinen Basket -junioriturnaus syyskuussa Loimaalla

Mikro-, mini- ja U14-ikäisten syysturnaus Mieleinen Basket järjestetään 23.-24.9.2023 Loimaalla.

7.4.2023 09:58 Läntinen alue

Jarkko Mäki Pyrintöön - Juniorivalmennus saa vahvistusta

Tampereen Pyrintö saa uuden päätoimisen valmentajan, kun Jarkko Mäki aloittaa huhtikuun alusta seuran uutena juniorivalmentajana.

7.4.2023 09:50 Läntinen alue

Rauma Basket etsii valmentajia ja ohjaajia mukaan kaudelle 2023-2024.

Etsimme niin kokeneita valmentajia, kuin vasta valmennuksesta kiinnostuneita. ⁠

24.3.2023 12:44 Seura tiedottaa

Periscope Tournament 2023

Ilmoittaudu mukaan Periscope Tournament 2023 aikuisten koristurnaukseen!

2.12.2022 15:41 Läntinen alue

Tampereen Pyrintö etsii päätoimista juniorivalmentajaa

Tampereen Pyrintö etsii päätoimista koripallovalmentajaa junioripuolelle määräaikaiseen työsuhteeseen 1.5.2023 lähtien. Työtehtäviin kuuluu juniorijoukkueiden valmentaminen sekä muut valmennustehtävät. 

8.8.2022 11:23 Läntinen alue

Turun Riennon koripallo ry etsii vahvistusta valmennukseensa

Turun Riennon Koripallo ry etsii pää- sekä apuvalmentajia vahvistamaan joukkueiden valmennustiimejä.

1.8.2022 11:05 Läntinen alue

YMCA Tampere hakee apuvalmentajia pelikaudelle 2022-2023

Pääsitkö Tampereelle opiskelemaan tai oletko muuttamassa paikkakunnalle? YMCA Tampere hakee apuvalmentajia täydentämään valmennustaan.

16.7.2022 10:47 Läntinen alue

Tuomariksi Mieleinen Basketiin Loimaalle 10.-11.9.2022

Loimaan Korikonkareiden 10.-11.9.2022 järjestämään Mieleinen Basketiin haetaan nyt innokkaita tuomareita viheltämään mikro-, mini ja U14-ikäisten korisotteluita.

23.6.2022 18:16 Läntinen alue

YMCA Tampere vahvistaa koripallotoiminnan rakenteita

Miia Lindström aloittaa 1.7.2022 YMCA Tampereen koripallon lajipäällikkönä ja Pena Ranta siirtyy lajitoiminnan ja valmennuksen johtajaksi virkanimikkeellä koripallon valmennuspäällikkö. Molemmat työtehtävät ovat toistaiseksi voimassa olevia.

23.6.2022 18:00 Läntinen alue

BC Sisu etsii junioritoimintaan osa-aikaista tai tuntiperusteista päävalmentajaa/valmentajaa/valmennus-koordinaattoria

Etsimme henkilöä, joka on aidosti kiinnostunut työskentelemään lasten ja nuorten parissa ja jolla on halua ja ideoita valmennustoiminnan kehittämiseen. Työnkuvaa ja tuntimäärää pystytään muokkaamaan sopivan kandidaatin kiinnostusta vastaavaksi.

23.6.2022 17:50 Läntinen alue

Delfin Basket tarjoaa tradition ilmaiseksi

Delfin Basketin tavaramerkki, ilmainen huippuottelu palaa koronavuosien jälkeen. Susijengi pelaa lauantai-iltana 6.elokuuta Hakametsän hallissa Belgiaa vastaan. Kisapassilla katsomoon kannustajiksi pääsee 3 000 korisfania.

17.6.2022 14:48 Läntinen alue

Turun NMKY – YMCA Turku vastuuvalmentajat kaudelle 2022-2023

Sekä poika- että tyttöjoukkueiden valmennusstaffit alkavat olemaan lähes valmiit, joten seuran valmennukselliset asiat ovat enemmänkin kuin hyvillä mallin.

16.6.2022 12:37 Läntinen alue

Real Betisin huippuvalmentajat Delfin Basketin valmentajaklinikalle

Delfin Basket laajentaa tarjontaansa. Pyrintö järjestää elokuun ensimmäisenä torstaina kansainvälisen valmentajaklinikan. Kouluttajiksi saapuvat espanjalaisen huippuseuran Real Betisin valmentajat Antonio Perez ja Javier Carrasco.

9.6.2022 17:50 Läntinen alue

Tampereen Pyrintö pureutuu uusiin kaupunginosiin

Tampereen Pyrintö aloittaa elokuussa kasvavissa kaupunginosissa koristoiminnan. Opetusministeriön tukeman hankkeen vetäjä Tiia Nikkilä haravoi kohteiksi Vuoreksen kasvavan ja Hervannan jo vakiintuneen lähiön. Markkinointi tavoitti keväällä 800 koululaista.

1.6.2022 12:00 Läntinen alue

Tampereen Pyrinnön nuorten ikäluokkien päävalmentajat on nimetty

Tampereen Pyrinnön koripallojaoston valmistautuminen kauteen 2022-23 on hyvässä vauhdissa. Kaikkien nuorten ikäluokkien päävalmentajat on nimetty ja valmennustiimit alkavat muotoutua.

21.3.2022 11:10 Läntinen alue

YMCA Tampere etsii valmentajia osa-aikatyöhön kaudelle 2022-2023

YMCA Tampere hakee koripallovalmentajia osa-aikatyöhön. Viikoittaisten työtuntien määrä on tehtäväkohtaisesti 2-20 tunnin väliltä. Haemme juniorijoukkueisiimme sekä vastuu- että apuvalmentajia.

17.3.2022 14:03 Läntinen alue

Ensi kaudeksi valmentamaan Pyrintöön

Tampereen Pyrinnön juniorivalmennuksen suunnittelu ensi kaudeksi 2022-23 on jo hyvässä vauhdissa. Lisää tekijöitä kuitenkin tarvitaan.

8.3.2022 13:39 Läntinen alue

Turun Riento etsii osa-aikaista päävalmentajaa määräaikaiseen työsuhteeseen

Turun Riento on yksi perinteikkäimmistä suomalaisen naiskoripallon kehittäjistä ja mahdollistaa naisten 1. divisioonaa pelaavan joukkueen lisäksi yli sadan lapsen ja nuoren koripallon harrastamisen.

Näytä lisää vastaavia