30.5.2019 08:53 KTP-Basket on tehnyt sopimuksen jyväskyläläistaustaisen Topias Kuukkasen kanssa. 27-vuotiaan Kuukkasen sopimus on mallia 1+1 ja jälkimmäisestä kaudesta on molemminpuolinen optio.
Kuukkanen on HoNsU:n kasvatti, jolla on kokemusta Korisliigasta kolmelta edelliseltä kaudelta. Hän oli saavuttamassa kahta SM-hopeaa Salon Vilppaan riveissä. Päättyneellä kaudella Kuukkanen pelasi Uudenkaupungin Korihaissa.
Vastuun kasvaessa Kuukkasen tilastot lähtivät kovaan nousuun. 38 Korisliiga-ottelussa Kuukkasen keskiarvot ottelua kohden olivat 8 pistettä ja 2,4 levypalloa.
- Hän oli alkukaudesta yksi sarjan parhaista pelaajista, toteaa KTP-Basketin päävalmentaja Tomi Kaminen seuran nettisivuilla.
Kauden edetessä Kuukkasen rooli muuttui, kun Pedro Monteiro korvasi Damion Danzlerin Korihaiden valmentajana.
- En ollut enää pallon kanssa tekemässä valintoja, vaan lähinnä puolustin ja heitin suoraan syötöstä. Olen kuitenkin kauteen kokonaisuutena tyytyväinen, kertoo Kuukkanen Kymen Sanomien haastattelussa.
Kuukkasen ottelukohtainen piste-ennätys on viime kaudelta Ura Basket -ottelussa heitetyt 26 pistettä.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.