11.6.2021 12:00 Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen hienon debyyttikauden pelanneen Tomas Pihlajamäen kanssa.

Pihlajamäki ihastutti debyyttikaudellaan Korisliigassa ennakkoluulottomilla otteillaan. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
21-vuotias ja 194-senttinen Tomas Pihlajamäki on Tapiolan Hongan kasvatti. Pihlajamäki debytoi Korisliigassa viime kaudellaa, kun hän siirtyi Pyrintöön viime kesänä ja ennakkoluulottomilla otteillaan ansaitsi paikkansa Korisliigan pelaavassa kokoonpanossa. Pihlajamäki summasi keskiarvoikseen 5,3 pistettä ja 2,7 levypalloa.
Korisliigan lisäksi Pihlajamäki pelasi Pyrinnön akatemia joukkueessa I divisioona A:ssa, jossa hän viimeisteli keskimäärin 21 pistettä ja 8,3, levypalloa ja 3,6 koriin johtanutta syöttöä.
Pihlajamäki on pelannut 84 nuorten maaottelua ja kärkkyy ensimmäistä miesten maaottelua. Pihlajamäki kuuluu Susijengin 14 pelaajan ryhmään, jotka matkaavat viikonlopuksi Tsekkeihin tuplamaaotteluihin isäntämaata vastaan.
- Tomas lunasti paikkansa Pyrintö-perheessä debyyttikauden näytöillään, niin kentällä kuin sen ulkopuolella. Olen tyytyväinen, että hän haluaa jatkaa kehittymistään Tampereella, ehdoton voittajatyyppi, päävalmentaja Miikka Sopanen toteaa seuran tiedotteessa.
Tampereen Pyrinnöllä on ensi kautta koskevat pelaajasopimukset Shawn Hopkinsin, Panu Peltokankaan, Valtteri Leppäsen, Eero Lehtosen, David Gonzalvezin, Osku Heinosen ja Tomas Pihlajamäen kanssa.
Korisliiga-seurojen sopimustilanteet >
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.