Thomas Vehmanen Bisonsin takakentälle

1.6.2021 15:44 Korisliiga-paluuseen valmistautuva Bisons on solminut 1+1-vuotisen pelaajasopimuksen Thomas Vehmasen kanssa.

Thomas Vehmanen edusti edelliset kaksi kautta Karhu Basketia. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Virolaislähtöinen Vehmanen on pelannut viimeiset kaksi vuotta Kauhajoen Karhu Basketissa. Vehmaselta löytyy sekä Viron että Suomen kansalaisuus. Päättyneellä kaudella Vehmanen kirjautti runkosarjassa keskiarvoikseen 3,1 pistettä, 0,5 levypalloa ja 2,1 koriin johtanutta syöttöä.

Kauden ehdoton pelillinen kohokohta osui tammikuun alkuun, kun kauhajokelaiset joutuivat pelaamaan todella kapealla rotaatiolla tulevaa mestaria Salon Vilpasta vastaan. Vehmanen vastasi tuossa ottelussa huutoon kirjauttaen komeat 26 pistettä ja 5 syöttöä.

LoKoKo Bisonsin päävalmentaja Darko Mihajlovic on iloinen saadessaan nuoren, lupaavan takamiehen Loimaalle.

- Peli Vilpasta vastaan osoitti hänen potentiaaliaan, kun hän sai mahdollisuuden. Thomas on nuori pelaaja, jonka tulee kasvaa pelaajana tulevalla kaudella. Meidän kanssamme hänellä on mahdollisuus näyttää todellinen potentiaalinsa ja olen todella iloinen, että saimme hänet. Meillä on tilaisuus antaa organisaationa nuorelle pelaajalle hyvä mahdollisuus pelata ja kehittyä.

- Thomas on todella nopea ja hän haluaa pelata aina joukkueen hyväksi. Hänen heittonsa on kehittynyt huomattavasti kahden viime kauden aikana ja näen, että meillä kehitys jatkuu. Puolustuksessa hän pystyy paineistamaan palloa koko kentällä ja hän myös haluaa tehdä niin, mikä on hienoa. Olen todella iloinen, että Thomas valitsi meidät, Mihajlovic avasi seuran tiedotteessa.

Henkilöt

Asiat

 
4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

Näytä lisää vastaavia