23.5.2022 12:31 Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuvan Uudenkaupungin Korihaiden uudeksi päävalmentajaksi on nimetty Tero Vasell 1+1-vuotisella sopimuksella. Vasell siirtyy Uuteenkaupunkiin BC Nokian Korisliiga-joukkueen apuvalmentajan tehtävistä.
Tero Vasell toimii ensi kaudella ensimmäistä kertaa päävalmentajana Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
– Itselleni uusi haaste! Pienen pätkän olen Korisliigassa toiminut päävalmentajana, mutta tämä on uusi tilanne, kun saan päävalmentajan roolissa rakentaa joukkueen. Uuden äärellä ollaan ja mielenkiinnolla odotan, mitä tulevan pitää. Kädet syyhyten odottelen jo töiden alkua, Vasell kommentoi seuran tiedotteessa.
Vasell, 38, on toiminut pitkään valmentajana BC Nokiassa eri tehtävissä aikuis- sekä juniorijoukkueissa. Kaudesta 2016–17 lähtien hän on toiminut apuvalmentajana BC Nokian Korisliiga-joukkueessa Ilpo Rantasen, Ville Tuomisen ja edelliset kaudet Greg Gibsonin alaisuudessa.
Päävalmentajana Vasell on toiminut BC Nokian edustusjoukkueessa vuosina 2012–13 joukkueen pelatessa I-divisioona A:ta sekä Korisliigassa keväällä 2019 valmentaen 12 ottelua runkosarjassa ja kolme pudotuspeliottelua.
– Hienojen päävalmentajien kanssa olen saanut työskennellä, mitkä kaikki ovat valmentajina erilaisia. Totta kai mulla on ollut aina oma näkemys pelaamisesta, mutta vuosien aikana olen saanut muilta valmentajilta sopivasti haastetta ja vahvistusta omiin näkemyksiin.
Vasellin mukaan tulevaa kautta rakennetaan askel kerrallaan. Hän uskoo kovaan työntekoon, minkä täytyy näkyä jokapäiväisessä tekemisessä, oli kyseessä pelaaja, valmentaja tai taustahenkilö.
– Korihait on perinteinen koripalloseura, jolla on älyttömän pitkä historia. Tavoitteena on nostaa joukkue ylemmäs sieltä, missä se on viime vuosina ollut. Sen eteen tulemme tekemään valtavasti töitä harjoittelun kautta. Ajatusmalli pitää olla se, että olemme tänään parempia, mitä olimme eilen, Vasell kiteyttää.
Korihait neuvottelee sopimuksista uusien pelaajien sekä apuvalmentajaehdokkaiden kanssa. Tavoitteena on löytää seuraan valmentaja, joka vahvistaisi myös junioritoimintaa ja sen kehittämistä.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.