20.11.2020 20:30 Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta perjantaina yhdellä ottelulla. Sarjan kärkipäässä majaileva Tapiolan Honka vei pisteet Lappeenrannasta.
Gabriela Bronson ja Tapiolan Honka hakivat voiton Lappeenrannasta. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Catz sai otteluun mukaan kaksi amerikkalaisvahvistusta, kun Mariah King ja Jordan Jones pukivat Catz paidan päälleen ensimmäistä kertaa tällä kaudella.
Ensimmäisellä jaksolla pisteitä tehtiin tasatahtiin, eikä joukkueiden välille saatu isoa eroa. Toisella jaksolla Hongan joukkueen laatu tuli esille. Espoolaiset karkasivat puoliajalle 41-25 johdossa.
Catz kavensi eroa hieman kolmannella jaksolla Kingin ja Veera Pirttisen johdolla. Viimeisellä jaksolla Honka kuitenkin varmisteli voiton viemällä jakson selvästi 26-10. Ottelu päättyi lopulta espoolaisjoukkueen voittoon 87-59.
- Vaikea ottelu, kuten etukäteen tiedettiinkin. Neljä harjoitusta ollaan vedetty yhdessä ja ehkä ollaan yritetty oppia liikaa liian lyhyessä ajassa. Kaikki oli tänään sinne päin ja silloin pelistä ei tule mitään näin hyvää joukkuetta vastaan, Catzin päävalmentaja Mika Haakana totesi.
Pipsa Kahlos heitti Hongalle 20 pistettä. Gabriela Bronsonille kertyi tupla-tupla 13 pisteellä ja 14 levypallolla. King debytoi naisten pääsarjassa 20 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Pirttinen heitti lopulta 17 pistettä.
- Totta kai osaan olla iloinen ja arvostaa jokaista voittoa, etenkin vierasvoittoja, niitä kun ei ole montaa tullut tällä kaudella. Catz on vasta matkan alussa ja se näkyi tänään kotijoukkueen pelaamisessa. Kuukauden, kahden päästä Catz on todella kova joukkue, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu sanoi.
Honka on sarjassa neljäntenä. Catz on puolestaan kahdeksantena.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-joukkueen pelaajapula saa helpotusta, kun yhdysvaltalainen Destinee Walker, 28, saapuu vahvistamaan joukkuetta.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Kreikassa viime vuonna pelannut Shyia Smith tuo joukkueeseen lisää kokoa ja intensiteettiä.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.