Tampereen Pyrintö ja Loop Basketball Training yhteistyösopimukseen

18.10.2023 11:40 Suomen tunnetuin heittovalmentaja Jussi Pärssinen, joka tunnetaan Loop Basketball Training -ohjelmastaan, on tehnyt Pyrinnön kanssa yhteistyösopimuksen pelaajien heittovalmennuksesta ja valmentajien heittovalmennuksen kehittämisestä.

Jussi Pärssinen oli mukana Tampereen Pyrinnössä 2010 -luvulla U19, U16 sekä U14 poikien joukkueiden valmennuksessa. Jo valmentajauransa alkuvaiheessa hän kiinnostui heittotaidosta ja sen opettamisesta ja nykyisin Jussi keskittyykin yksinomaan heittotekniikan ja -taidon valmentamiseen pelaajille,valmentajille ja seuroille.

Alussa tietoa hankittiin oman seuran valmentajilta ja kiinnostuksen lisääntyessä tietoa haettiin verkostoitumalla niin kotimaassa kuin ulkomailla. Jussi on osallistunut lukuisiin valmentajaklinikoihin Suomessa ja ulkomailla. Kansainväliset kontaktit avautuivat erityisesti sosiaalisen median myötävaikutuksella ja nykyisin Jussi on ollut yhteistyössä useampien NBA -valmentajienkin kanssa. Mainittakoon erityisesti Miami Heatin heittovalmentaja Rob Fodor, joka kutsui Jussin Ateenaan korisklinikalle ja keskustelemaan kanssaan Loop Basketball valmennusmenetelmistä. Tämä tapaaminen poiki kaksi yhteisklinikkaa Suomeen kesällä 2019. Ensimmäinen klinikka pidettiin Tampereella ja sille osallistui yli 100 suomalaista valmentajaa ja toinen klinikka pidettiin Helsingissä Suomen maajoukkuevalmentajille sekä MU20 maajoukkueelle.

Viimeisen viiden vuoden aikana Jussi on pitänyt yli 50 Loop Basketball -konseptin mukaista valmennusklinikkaa ja heittotekniikkaleiriä Suomessa, Ruotsissa, Norjassa sekä Espanjassa. Yksi mieleenpainuvimmista tilaisuuksista oli Sevillassa toukokuussa 2022 Pyrinnön tutustumiskäynnillä Real Betis ACB -organisaatioon. Sen seurauksena Betisin kaksi valmentajaa ovat käyneet Delfin -turnauksen yhteydessä vuosina 2022 ja 2023 jakamassa valmentajatietoutta suomalaisille valmentajille.

Pyrinnön ja Jussi Pärssisen yhteistyösopimus kattaa valmentajakoulutuksen ja pelaajien henkilökohtaisten taitojen opettamisen ja seurannan. 

Jussi Pärssisen ajatuksia yhteistyömallista:

“Olen innoissani tästä, koska mukana on iso otos pelaajia ja valmentajia sekä projektilla on riittävästi jatkuvuutta. Pääsen näkemään kahden kauden ajan, millaisia tuloksia saadaan aikaiseksi junioripelaajille. Tämän projektin tarkoituksena on yhtenäistää seuran heittovalmennusta ja välttää mahdollisuus ristiriitaisista ohjeista valmentajien ja ikäkausiryhmien vaihtuessa.”

Pyrinnön valmennuspäällikkö Artem Khvorost on tyytyväinen seuran ja Loop Basketball Trainingin välisestä sopimuksesta:

“Sopimus mahdollistaa pitkäjänteisen toiminnan ja kehittää entisestään seuran sisäistä koulutusta. Koripallon tärkein yksilötaito tulee nyt huomioitua aivan eri tavalla. Saamme sekä pelaajille että valmentajille ohjausta ja koulutusta pitkäjänteisesti. Lisäksi on hienoa, että valmennustaipaleensa Pyrinnössä aloittanut Jussi tuo maailmalta hankkimansa tietotaidon seuramme käyttöön. Saadaan selkeitä konkreettisia työkaluja päivittäiseen valmennukseen.”

Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa. 

 
18.10.2023 11:29 Läntinen alue

Johtajuusseminaari

Ura Basket järjestää syksyn kiinnostavimman markkinointia ja urheilua käsittelevän seminaarin Kaarina-talolla torstaina 2. marraskuuta klo 8.30 alkaen.

7.9.2023 16:19 Läntinen alue

BC Nokian MATKA HUIPULLE -foorumi 19.10.2023

BC Nokia järjestää MATKA HUIPULLE -foorumin tukeakseen lasten ja nuorten koripalloharrastusta sekä nyt käynnistyneen Nokian Koripalloakatemian valmennustoimintaa.

30.8.2023 11:11 Läntinen alue

Mesuca Basket ry.n 20 Junioriturnaus Salossa

Mesucan 20 Junioriturnaus 16.-17.9.23 Salossa

30.8.2023 11:08 Läntinen alue

Mesuca Basket ry.n 20 Jokinen Basket aikuisturnaus Salossa

Jokinen Basket 20 Aikuisturnaus 16.-17.9.23 Salossa.

7.7.2023 09:18 Läntinen alue

Tampereen Pyrintö nimennyt päävalmentajat kaudelle 2023-24

Tampereen Pyrintö on valmiina kauteen 2023-24. Kaikki päävalmentajat on nimetty, ja valmennustiimit alkavat muotoutua.

6.7.2023 15:27 Läntinen alue

Raholan Pyrkivä valmistautuu kauteen 23-24

Divisioona A:han noussut Raholan Pyrkivä panostaa entisestään juniorivalmennukseen – Anssi Niemestä seuran neljäs päätoiminen valmentajana

30.6.2023 12:00 Läntinen alue

Hella Street Basket -katukoristurnaus Raumalla 27.7.-28.7.2023

Rauma Basket ja Hella Street Food co. järjestää katukoristurnauksen Raumalla pitsiviikon kuhinassa! Kerää neljän hengen joukkue kasaan ja ilmoittaudu mukaan, ilmoittautuminen on auki NYT!

29.6.2023 09:47 Läntinen alue

Antti Nikkilä jatkaa Pyrinnössä juniorivalmentajana

Tampereen Pyrintö lisää valmennusosaamistaan junioripuolella ja nyt mukaan päätoimiseksi valmentajaksi tulee Antti Nikkilä, joka on ollut mukana seuran toiminnassa jo monta vuotta niin valmentaja kuin pelaajana.

20.6.2023 11:50 Läntinen alue

Kansainvälinen valmentajaklinikka Pyynikin Palloiluhallissa 3.8.2023.

Pyrintö järjestää jälleen kansainvälisen valmentajaklinikan Pyynikin Palloiluhallissa 3.8.2023. Klinikka on Delfin Basketin oheen rakennettu tapahtuma.

Näytä lisää vastaavia