2.5.2025 09:17 KaU Karkkila järjestää tuttuun tapaan kesän kuumimman ja rennoimman koristurnauksen Karkkilassa. Tapahtuma järjestetään Tekopan parkkipaikalla Ala-Emalin upeassa ruukkimiljöössä lauantaina 19.7. Sarjat miehille, naisille ja yli 45-vuotiaille miehille.
KaU Karkkila toivottaa tervetulleeksi kaikki korispelurit sukupuoleen ja taitotasoon katsomatta nauttimaan rennosta kesäpäivästä koriksen merkeissä Karkkilassa lauantaina 19.7. Vuoristopässi-katukoristurnaus on kerännyt kehuja vuosien varrella ja tapahtumaa on kehitetty entisestään. Tänä vuonna uutena sarjana Still Got Game -sarja vuonna 1980 ja aiemmin syntyneille miehille.
Turnauksen jälkilöylyt nautitaan upeassa Uunisaunassa. Sauna on lämpimänä klo 14-18 ja löylyt kuuluvat turnausmaksuun. Turnauksen DJ:nä toimii Edu Kehäkettunen, joka esiintyy myös turnauksen virallisilla jatkoilla Kino Laikassa. Ruokapuolesta vastaa Kylärafla Kanto.
Osallistumismaksu on 100€ / joukkue, max 4 pelaajaa, lisäpelaajat 50€/kpl.
Ilmottaudu nyt: https://www.kaukoris.com/katukoris25/
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
YMCA Tampere koripallon vastuuvalmentajat ovat selvillä tulevalle kaudelle 2025-26. Jokaisen ikäluokan vastuuvalmentajana ensi kaudella on päätoiminen koripallovalmentaja.
Uutta ja vanhaa ensi kauden päävalmentajien joukossa.
Suomen NMKY:n Urheiluliitto järjesti tiistaina 13.5. ensimmäisen päätoimisten koripallovalmentajien verkostotapaamisen Helsingissä. Yhteensä 15 valmentajaa neljästä NMKY:n jäsenyhdistyksestä kokoontui HNMKY:n vieraaksi Namika Areenalle.
Päättyneellä kaudella upeasti välieriin saakka selvinnyt LePyn naisten I divisioona -joukkue valmistautuu uuteen sarjakauteen. Joukkue toivottaa kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelaajat mukaan avoimiin harjoituksiin.
Panttereiden miesten joukkueen avoimet harjoitukset Herttoniemenrannan liikuntahallilla tiistaina 20.5 klo 20:00-21:00 ja torstaina 22.5 klo 20:45-22:00.
PuHu Junioreiden päävalmentajissa on paljon kokemusta ja osaamista myös alkavalla kaudella.
Oletko henkilö, jolla on innostunutta asennetta, kykyä luoda positiivista ilmapiiriä ympärilleen, hyvä organisointikyky, itseohjautuvuutta sekä hyvät vuorovaikutus- ja yhteistyötaidot. Tässä on loistava tilaisuus päästä tekemään merkityksellistä työtä erityisesti lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi toimivassa ja perinteikkäässä seurassa. Tehtävään voidaan sisällyttää myös vähän ohjaajatoimintaa.
Naisten I divisioonassa pelaava Catz hakee uusia pelaajia kaudelle 2025-26 kaikille avoimissa treeneissä Lappeenrannan Urheilutalon palloiluhallissa.