Special Olympics -koripalloviikko sisältää runsaasti tapahtumia

23.11.2017 Kehitysvammaisten Special Olympics -koripallossa vietetään Euroopan Basketball Weekiä 24.11.–3.12. Erilaisia tapahtumia ja näytösotteluita järjestetään eri puolilla Eurooppaa, myös Suomessa, jossa kehitysvammaisten koripallo on ollut jo vuosia vahvassa nosteessa.

Kehitysvammaisten Special Olympics -koripallossa vietetään Euroopan Basketball Weekiä 24.11.–3.12.

Suomessa järjestetään korisviikon aikana useampi Special Olympics -tapahtuma.

Suomessa pelataan Unified-koripalloa, jossa kehitysvammaiset urheilijat ja vammattomat Unified-partnerit pelaavat samoissa joukkueissa. Toiminta käynnistyi toden teolla vuosikymmenen alussa. Kaudella 2011–2012 pelattiin kaksi sarjaturnausta seitsemän joukkueen kesken. Tällä kaudella joukkueita on jo 20, sarjatasoja kuusi ja turnauksia lähes joka viikonloppu.

Koripalloviikkoon otettiin Lahdessa varaslähtö, kun SBG:n Unified-koripallojoukkue pelasi näytösottelun miesten I divisioona A:n ottelussa Lahti Basketball–JKS keskiviikkoiltana Lahti Energia Areenalla.

Helsingin NMKY:n Unified-joukkue pelaa näytösottelun torstaina 23.11. miesten I divisioona B:n HNMKY–PEU Basket -pelin puoliajalla. Divariottelu alkaa Malmin Palloiluhallilla klo 18.30.

Sunnuntaina 26.11. pelataan Unified-koripallon II divisioonan turnaus Vantaalla, Pähkinärinteen koululla. Klo 11.00 alkavassa turnauksessa ovat mukana isäntäseura PuHu Valkoinen, Tapiolan Honka Green ja BC Nokia Black.

Perjantaina 1.12. Kotkan KTP:n Unified-joukkue on esillä miesten Korisliigan ottelussa KTP–Pyrintö. He ovat mukana joukkueiden esittelyssä ja pääsevät palkitsemaan ottelussa ansioituneita pelaajia. Ottelu alkaa Kotkan Steveco Areenalla klo 18.30.

Tampereen Pyrinnön Unified-joukkue isännöi lauantaina 2.12. Unified-koripallon III divisioonan turnausta Sammon lukiolla klo 10.30 alkaen. Pyrinnön ohella turnauksessa ovat mukana espoolainen Tapiolan Honka WG, helsinkiläinen Sykki ja vantaalainen PuHu Musta.

Special Olympics -koripalloviikon viimeinen tapahtuma Suomessa on sunnuntaina 3.12. Loimaan Liikuntahallilla, jossa Loimaan Korikonkareiden Unified-joukkueet Blue ja White pelaavat vastakkain näytösottelussa miesten I divisioona B:n Bisons–PuHu-ottelun tauolla. Divaripeli starttaa klo 17.00.

Koripalloviikon Unified-koripalloturnausten otteluohjelmat

Su 26.11.

II divisioona, Pähkinärinteen koulu, Vantaa

11.30 Honka Green–PuHu Valkoinen

13.30 BC Nokia Black–Honka Green

15.30 PuHu Valkoinen–BC Nokia Black

La 2.12.

III divisioona, Sammon lukio, Tampere

10.30 Pyrintö–PuHu Musta

12.00 Sykki–Honka WG

14.00 Sykki–PuHu Musta

15.30 Pyrintö–Honka WG

Muut tapahtumat

HELSINGIN NMKY

Näytösottelu miesten I divisioona B:n puoliajalla.

23.11.2017 HNMKY – PEU Basket klo 18:30 Malmin Palloiluhalli

KTP

Korisliigan ottelussa KTP–Pyrintö perjantaina 1.12.2017 klo 18.30 mukana Unified-pelaajia.

LOIMAAN KORIKONKARIT

Näytösottelu miesten I divisioona B:n ottelussa Bisons–PuHu 3.12.2017 klo 17:00 Loimaan Liikuntahallissa. Vastakkain Unified-joukkueet LoKoKo Blue ja LoKoKo White.

Lisätiedot Special Olympics -koripalloviikosta: Koripalloliiton kilpailupäällikkö Ulla Karlsson, ulla.karlsson@basket.fi, puh. 044 556 7776

Asiat

 
19.5.2022 15:30 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket toteutettiin seurayhteistyöllä Tampereella

YMCA Tampere ja Tampereen Pyrintö vastasivat yhdessä Pirkka Street Basketin paikallisesta organisoinnista, ja yli 300 lasta pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää Tammelan torilla. Eväät vauhdikkaaseen päivään tarjosi K-Supermarket Mestari.

19.5.2022 10:24 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomilla kokemusten täyteinen kausi

Carl Lindbom aloitti kauden Puolassa ja päätti sen Islannissa. Lindbomin kauteen mahtui kokonaisuudessaan paljon.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

18.5.2022 20:13 Naisten Korisliiga

Elena Melto naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, sarjan nuorisokaarti putsasi palkintopöytää

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 36-vuotiaan, Catzia edustavan Elena Melton sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Palkinnot osuivat laajalla skaalalla eri joukkueille, kun finalistijoukkueet olivat ainoat kahden palkinnon saaneet.

18.5.2022 17:02 Pirkka Street Basket

Aurinkoinen Pirkka Street Basket Forssassa

Tiistaina 200 alakoululaista pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää, jonka mahdollistivat K-Citymarket Forssan kauppias ja Feeniks Basketin kokenut ja taitava talkoolaisjoukko. Pelejä pelattiin aamupäivän aikana kuudella kentällä keväisessä auringonpaisteessa.

18.5.2022 13:11 Susiladies

Naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta tänään kuluneeksi 70 vuotta

Tänään keskiviikkona 18.5. tulee kuluneeksi 70 vuotta Suomen naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta. Viisi kertaa historiansa aikana arvokisoihin osallistunut naisten maajoukkue tavoittelee nousua takaisin arvokisatasolle.

17.5.2022 16:25 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket kokosi Karkkilan alakoulut yhteen

Pirkka Street Basket -kiertueen matka jatkui Karkkilaan, missä pelipaikkana toimi pelejä varten suljettu kadunpätkä keskustassa. Karkkilan Urheilijoiden ja K-Supermarket Karkkilan kanssa yhteistyössä järjestettyyn tapahtumaan osallistui yhteensä 350 alakoululaista.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

16.5.2022 14:18 Pirkka Street Basket

Hauska Pirkka Street Basket -päivä Leppävaarassa

Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina Espoon Leppävaarassa, missä 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen merkeissä. Eväät tapahtumaan tarjosi K-Citymarket Sellon kauppias ja tapahtuman paikallisesti organisoinnista vastasi Leppävaaran Pyrintö.

15.5.2022 20:39 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni ja Mikael Jantunen finaaleihin – Alexander Madsen mestaruudessa kiinni

Edon Maxhunin Heroes Den Bosch eteni Hollannin liigan finaaliin ja Mikael Jantusen Oostende teki saman tempun Belgiassa. Alexander Madsenin VEF Riika on sen sijaan voiton päässä Latvian mestaruudesta.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

14.5.2022 08:41 WNBA

Dallas Wings avausvoittoon WNBA:ssas – Awak Kuier 16 minuuttia

WNBA:ssa Dallas Wings nappasi avausvoittonsa kautensa toisessa ottelussa, kun Wings kaatoi vierasottelussa Washington Mysticsin 94-86 (41-44). Awak Kuier tilastoi 2 pistettä ja 2 levypalloa 16 minuutissa.

13.5.2022 16:45 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket liikutti lapsia Riihimäellä

200 koululaista sai nauttia aurinkoisesta säästä, musiikista ja koripallosta K-Citymarket Riihimäen edustalla perjantaina. Kauppiaan tarjoamat eväät maistuivat lämpimässä säässä hyvin ja Riihimäen Koripalloseuran talkoolaiset mahdollistivat kaikilla hauskan ja onnistuneen päivän.

13.5.2022 09:22 Susi All Star

Susi All Stars -pelaajat kutsuttu leireille ympäri Suomen

Kesäkuussa joukko 2008-2009 syntyneitä nuoria koripalloilijoita aloittaa taipaleensa Sudenpolulla, kun tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat on kutsuttu leireille ympäri Suomen. Kesäkuussa alkavat Susi All Stars -leiritykset jakaantuvat tytöissä ja pojissa kuudelle paikkakunnalle.

12.5.2022 16:00 Pirkka Street Basket

Turun Pirkka Street Basket -tapahtumassa nähtiin liikunnan iloa

Turussa K-Citymarket Kupittaan edustalle virtasi torstaiaamuna koululaisia innokkaissa tunnelmissa. Kovasti odotettuun Pirkka Street Basket -tapahtumaan osallistui 300 pelaajaa kannustusjoukkoineen.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

11.5.2022 16:10 Susijengi

Susijengin vuoden 2022 EM-kisojen yksittäisliput nyt myynnissä

Prahassa pelattavan alkulohkon yksittäisliput ovat tänään tulleet myyntiin. Susijengi pelaa EM-kisojen alkulohkon ottelunsa Prahassa, Tshekissä 2.-8.9.2022.

11.5.2022 14:56 Pirkka Street Basket

Tanssimuuveja ja katukorista – Pirkka Street Basket Kaarinassa

Pirkka Street Basket -kiertue saapui keskiviikkona Kaarinaan K-Supermarket Katariinan parkkipaikalle. Öinen vesisade oli pessyt kentät puhtaaksi katupölystä ja kymmenen kenttää saatiin koottua pikaisesti ahkerien Urabasketin talkoolaisten voimin. Eväät tapahtumaan tarjosi K-Supermarket Katariinan kauppias.

Näytä lisää vastaavia