Nokia haki pisteitään jatkoerästä asti – Seagulls kotivoittoon Kobrista

5.11.2024 20:27 Illan otteluvoittajia miesten Korisliigassa olivat BC Nokia ja Helsinki Seagulls.

Greg Gibson valmensi viime vuonna Nokian mestaruuteen, mutta kuluva kausi on alkanut ailahtelevasti. Kuva: Joonas Cavén

Illan otteluisäntä BC Nokia johti puoliajalla Tapiolan Honkaa vastaan 45–28 mutta joutui vierasjoukkueen hurjan kirin vuoksi silti vääntämään sarjapisteistä jatkoerään saakka. Nokia kuitenkin selvitti ylimääräiset minuutit suvereenisti ja otti lopulta 88–82-voiton.

Päivän pistelinko voittajien riveissä oli Kahron Ross 21 pisteellä ja seitsemällä koriin johtavalla syötöllä. Hongan Darius Quisenberry keräsi nimiinsä 23 pistettä ja seitsemän levypalloa.

Hongan Okku Federiko kirjautti yhdeksän pistettä sekä seitsemän levypalloa ja kommentoi ottelua Ruudun haastattelussa:

– Alussa meillä oli haasteita. Annoimme vastustajan hieman työntää meidät pois alta. Toisella puoliajalla pääsimme silti mukaan. Jos pelaamme koko loppukauden noin niin kuin pelasimme tänään kolmannen jakson, niin pääsemme kyllä pitkälle vielä.

Nokialla ja Hongalla on kummallakin kaudelta nyt kolme otteluvoittoa, mikä pitää joukkueet tasaisesti sarjataulukon keskivaiheilla.

Ottelutilastot

Helsinki Seagulls ei joutunut kamppailemaan omista pisteistään yhtä montaa jaksoa vaan selätti kotikentällään Kobrat 107–92.

Voittajien pelinjohtaja Lassi Nikkarinen oli jälleen vahvassa vedossa upottaessaan kymmenen pistettä ja jakaessaan peräti 12 koriin johtavaa syöttöä. Isoimmat pistesaldot joukkueessa kuitenkin kirjauttivat Rene Rougeau 18 pisteellä ja 12 levypallolla sekä Curtis Hollis 20 pisteellä.

Kobrien vahvin lenkki oli 18 pistettä pussittanut Ryan Ogden.

– Seagulls oli kokeneempi ja käytti puolustustamme tylysti hyväkseen. Meillä on paljon töitä vielä tehtävänä, että saadaan homma toimimaan, Ogden sanaili pelin jälkeen.

Seagulls porskuttaa parhaillaan Korisliigan tasaisessa kärkikolmikossa, kun taas Kobrat on sijalla 11.

Ottelutilastot

 
18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

Näytä lisää vastaavia