Sara Behmille jatkosopimus Catziin

13.6.2022 08:35 Lappeenrannan Catz on solminut ensimmäisen pelaajasopimuksensa, kun pitkään seurassa pelannut Sara Behm jatkaa Catz-paidasssa.

Tuleva kausi on Sara Behmille viides naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen

Ensimmäisen kerran edustuksessa jo kaudella 2014-2015 esiintynyt Behm tilastoi viime kaudella 4,6 pistettä ja 2,8 levypalloa lappeenrantalaisjoukkueelle.

- Hieno juttu, että Sara jatkaa. Pelaajana hän on monipuolinen ja hänestä löytyy vielä mittaamatonta potentiaalia. Viime kaudella hän pääsi pelaamaan uransa isoimmat minuutit liigassa ja hän kehittyikin kauden edetessä mukavasti. Jatketaan töitä, niin nähdään millainen pelaaja Sarasta vielä kehkeytyy, joukkueen päävalmentaja Petri Joukainen kommentoi seuran tiedotteessa.

Lähes 26 minuuttia ottelua kohden viime kaudella pelanneen Saran odotukset tulevalle kaudelleovat korkealla ja miksipä ei olisi, ottihan hän parketilla isoja askeleita eteenpäin. Tulevasta kaudesta voi kaiken natsatessa odottaa jopa lopullista läpimurtoa.

- Odotan innolla tulevaa kautta ja etenkin sitä, millaiseksi joukkue lopulta rakentuuViime kausi vei omaa pelaamistani paljon eteenpäin, mutta nyt varsinkin Lenan lopetettua pitää uskaltaa ottaa enemmän vastuuta myös hyökkäyspäässä ja luottaa omaan osaamiseen. Hyvällä fiiliksellä mennään, Behm kommentoi.

 
30.6.2025 18:07 Naisten Korisliiga

Sarah Gates ja ToPo jatkosopimukseen

Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.

30.6.2025 09:26 Naisten Korisliiga

ToPolle tärkeitä jatkosopimuksia

ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.

26.6.2025 13:20 Naisten Korisliiga

Tyler McCliment-Call on Hongan naisten toinen ulkomaalaisvahvistus

Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.

25.6.2025 09:37 Naisten Korisliiga

Stephanie McBride vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.

25.6.2025 08:10 Naisten Korisliiga

Laurema jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa – Lehtinen ja Lampinen uusina pelaajana mukaan

Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.

23.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Ninni Salmi ja BC Nokia jatkosopimukseen - Nurminen ja Partikainen jatkavat

BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.

23.6.2025 09:58 Naisten Korisliiga

Tess Barnes vahvistamaan Hongan naisten joukkuetta

Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

13.6.2025 09:57 Naisten Korisliiga

Stella Jokela ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.

13.6.2025 09:33 Naisten Korisliiga

Kouvottaret jatkaa tutussa valmennuksessa

Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.

Näytä lisää vastaavia