23.4.2025 10:51 Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Santeri Liljeberg ja Tampereen Pyrintö ovat sopineet Korisliiga-valmennuksen jatkumisesta kaudeksi 2025–2026. Liljeberg aloittaa neljännen kautensa Pyrinnön Korisliiga-miehistössä seuran edustusjoukkueen toisena valmentajana. Seuran päävalmentajana toimii Tero Hassinen.
Liljeberg on käynyt läpi Pyrinnön pelaaja- ja valmentajapolun. Hänellä on pitkä kosketus Pyrinnön juniori- ja akatemiapuoleen.
– Hyvillä mielin jatketaan töitä Pyynikillä. Kun saa tehdä kokopäiväisesti töitä seurassa ja keskittyä pelkästään valmentamiseen, se antaa hyvän lähtökohdan toiminnalle. Teron kanssa on hieno työskennellä, ja jaamme samanlaisen valmennusfilosofian. Tuon samalla omia ajatuksiani valmennukseen, ja käymme yhdessä läpi töihimme liittyviä asioita. Tunnen myös hyvin nuoret pelaajamme ja akatemiatoimintamme. Tämä antaa meille hyvät lähtökohdat pelaajien kehittämiselle ja nostamiselle liigajoukkueen piiriin, Liljeberg sanoo.
– Santerin jatko on hieno asia, koska jatkuvuus on tärkeää tässä työssä. Santeri teki paljon töitä viime kauden aikana ja oli merkittävä osa joukkueen toimintaa. Hienoa päästä jatkamaan yhteistyötä joukkueen eteen, sanoo päävalmentaja Tero Hassinen.
Otto Räisänen on solminut kaksivuotisen sopimuksen Pyrinnön Korisliiga-joukkueen kanssa. Räisänen pääsi jo viime kaudella kokeilemaan muutaman kerran liigassa. Pääsääntöisesti 22-vuotias Räisänen, Kori-80 -kasvatti, pelasi Pyrinnön akatemiajoukkueessa 15,4 pisteen keskiarvolla. Räisänen siirtyi Tampereelle kaudeksi 2024–2025 Raiders Basketista, jossa hän nuoresta iästään huolimatta pelasi A-divisioonassa viiden kauden ajan.
– Todella mukava jatkaa Pyrinnössä ainakin seuraavat pari kautta. Kiitos valmennukselle ja Pyrinnölle tästä mahdollisuudesta. Odotan innolla ensi kautta, Räisänen kommentoi.
– Yksi tavoite isossa kuvassa on saada nostettua sopimuksella pelaajia akatemian kautta liigaan ja tästä syystä olen onnellinen Oton sopimuksesta. Otto harjoitteli koko kauden liigan mukana ja nyt ensi kaudella tulee seuraava askel. Hänen työmoraalinsa on asioita, joita arvostan suuresti ja tämä on yksi isoista teemoista ensi kauden joukkuetta rakentaessa, päävalmentaja Hassinen sanoo.
Joukkueen päävalmentajana toimii Tero Hassinen ja apuvalmentajana Santeri Liljeberg.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.