1.8.2022 09:58 Kotkalaisjoukkueen kolmas ulkomaalaisvahvistus on viime kaudelta tuttu Roydell Brown, 24.
Brown jatkaa KTP-Basketin riveissä. Kuva: Ville Vuorinen
Brown tilastoi KTP:lle 11,4 pistettä ja 5,6 levypalloa ottelua kohden ollen joukkueen kolmanneksi paras korintekijä.
- Roydell pelasi nuoresta iästään huolimatta hyvän kauden ja kehittyy varmasti edelleen, KTP-Basketin päävalmentaja Roope Mäkelä perustelee jatkosopimusta seuran nettisivuilla.
- Roydell on hyvä ja helppo kaveri. Pelilliset asiat painavat aina eniten, mitta hän on tuttu ja turvallinen. On hyvä, ettei kaikkien kanssa kanssa tarvitse aloittaa ihan alusta, Mäkelä kommentoi.
Brown aloitti ammattilaisuransa ennen KTP:hen tuloa Slovakian pääsarjassa.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).
Korisliigakausi huipentuu tulevana lauantaina alkaviin pudotuspeleihin, jotka ovat kauden kohokohta myös erotuomareille. Pudotuspelikierroksilla on mukana yhteensä 17 erotuomaria.
Pantterijahti käynnistyy tulevana lauantaina kolmella ottelulla. Vilppaan ja Korihaiden välinen puolivälieräavaus on vapaasti katsottavissa Jimiltä lauantaina 22.3. klo 19.00.
Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.
Miesten Korisliigan viimeinen jatkosarjakierros on pelattu ja puolivälieräparit vihdoin selvillä. Viimeisen playoff-paikan vei Kouvot. Pudotuspelit alkavat lauantaina 22. maaliskuuta.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Kouvot ja BC Nokia taistelevat viimeisestä pudotuspelipaikasta. Katajan KeShawn Curry ja Kouvojen Blake Francis puolestaan ratkaisevat korikuninkuuden.
Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on täyttänyt tavoitteensa kaudella 2024-25 vahvistettuaan paikkansa Korisliigassa myös tulevalle kaudelle.
Korisliigan alemmassa jatkosarjassa voittivat tänään Tampereen Pyrintö ja Kouvot, ylemmässä Salon Vilpas.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Kouvot ja Joona Heinonen ovat sopineet jatkosta 1+1 -vuotisella sopimuksella. Heinonen pelaa tällä hetkellä Kouvoissa ensimmäistä kauttaan. Ennen Kouvoihin tuloaan Heinonen pelasi useamman kauden Espanjassa.