Rougeau jatkaa mestari-Karhussa, Kazembe Abif uusi hankinta

1.8.2018 11:30 Korisliigan hallitseva mestari Karhubasket on solminut kaksi pelaajasopimusta kaudelle 2018-19. Kauhajoella jatkaa viime vuonna fanien sydämiin pelannut Rene Rougeau ja uutena pelaajana lakeuksille saapuu Kazembe Abif.

Fanien suosikki Rene Rougeau jatkaa Kauhajoella. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga.

Rougeau teki viime kaudella keskiarvoikseen 14,4 pistettä, 6,7 levypalloa ja 3,5 syöttöä ottelua kohden ja ylsi blokkitilaston kakkoseksi. Rougeaun pudotuspelien 2,5 blokkia per ottelu avitti Karhubasketin aina mestaruuteen asti.

- Rene oli viime kaudella yksi liigan parhaita pelaajia ja toi rutkasti johtajuutta sekä kentälle että pukukoppiin. Hän oli myös mahtavien faniemme suosikki, joten uskon hänen jatkosopimuksensa olevan mieleinen kaikille kauhajokisen koripallon ystäville, Karhubasketin päävalmentaja Jussi Laakso kiittää.

201-senttinen, 100-kiloinen ja 25-vuotias Kazembe Abif on uusi tulokas liigatasolla. Drexelin yliopistossa NCAA:ta pelannut newjerseyläislähtöinen Abif teki seniorikaudellaan 9,3 pistettä ja 7,0 levypallon keskiarvot ottelussa. Viime kaudella Abif hurjasteli tanskalaisessa FOG Naestvedissa 16,6 pistettä, 6,6 levypalloa ja 1,5 syöttöä ottelua kohden ja upotti pelitilanneheittonsa 50% tarkkuudella.

- Kazembe on erittäin urheilullinen 4-5-pelipaikkojen mies. Hän on todella innoissaan saamastaan mahdollisuudesta ja tuo varmasti energiaa molempiin päihin kenttää, Laakso luonnehtii.

Karhubasketilla on pelaajasopimukset kaudesta 2018-19 Bojan Sarcevicin, Antti Niskasen, Okko Järven, Eero Innamaan, Mikael Laihosen, Jussi Myllyniemen, Joona Hakamaan, Rene Rougeaun ja Kazembe Abifin kanssa.

Henkilöt

 
2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

Näytä lisää vastaavia