18.1.2022 09:08 KTP-Basketin päävalmentaja Roope Mäkelä jatkaa joukkueen peräsimessä vielä ensi kauden ja mahdollisesti seuraavankin.
Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
KTP-Basket kertoo tiedotteessaan tehneensä nykyisen päävalmentajansa Roope Mäkelän kanssa uuden 1+1-mallisen sopimuksen. Seuran puheenjohtaja Jyrki Lindströmin mukaan Mäkelän jatkositoumuksen myötä KTP saa toteutumaan aiemmin kehittelemänsä ajatuksen pitkäaikaisesta valmentajaratkaisusta.
– Olemme olleet tyytyväisiä joukkueen nykyiseen ilmeeseen ja siihen, miten hyvä henki joukkueessa on. Myös tulokset puhuvat puolestaan. KTP-Basket on ennen tiistain sarjakierrosta neljäntenä ja kiinni pudotuspelien kotiedussa. Tulokset ovat olleet jopa odotettua parempia, mutta se ei yksin ratkaissut, eikä ollut edes merkittävin tekijä jatkosopimuksen kannalta, Lindströmin kiittelee samassa tiedotteessa.
Roope Mäkelä itse toteaa, että neuvottelut olivat lopulta lyhyet. Hän kertoo olevansa tyytyväinen joukkueen sarjasijoitukseen, työntekoon joukkueessa sekä KTP:n organisaatioon.
– Kaikki on hoidettu, mitä on luvattu, ja kun työilmapiirikin on ollut hyvä, niin kaikki puhui sen puolesta, että jatkan, hän lisää.
Kausi on toki KTP:llä – kuten kaikilla muillakin – ollut koronaongelmien seassa varsin rikkonainen.
– Vasta viime perjantaina pääsimme ensi kertaa joulun jälkeen harjoittelemaan 5 vs. 5 -pelaamista, Mäkelä kertoo.
KTP-Basket palaa parketille tänään tiistaina kohdatessaan kotiottelussa Kouvot.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.