Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

25.2.2026 09:16 Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

Kuva: Samira Lee

- Reetta oli selkeä valinta naisten uudeksi päävalmentajaksi. Hän on motivoitunut kehittämään itseään sekä seuran nuoria pelaajia. Reetta on valmentanut meillä vanhimpia tyttöikäluokkia ja toiminut naisten 1.divisoonajoukkueen päävalmentajana jo pidempään. Mittavan pelaajauran lisäksi Reetalla on kokemusta liigavalmennuksesta apuvalmentajan roolissa sekä Hongassa että Kouvottarissa. Meille on erityisen tärkeää, että pystymme antamaan seuran omille valmentajille mahdollisuuksia edetä valmennusurallaan, iloitsee Hongan urheilutoimenjohtaja Antti Viitanen seuran tiedotteessa.

Edelliset viisi kautta Hongan naisia luotsannut Niko Nyholm siirtyy takaisin seuran juniorivalmennukseen.

- Nikolle iso kiitos hänen tekemästään työstä naisten joukkueen valmennuksessa viimeisten kausien aikana. Nikon johdolla joukkueen harjoitusmäärät ovat kasvaneet, Hongan junioreiden polku naisten joukkueeseen on selkiytynyt ja omia kasvatteja on lähtenyt myös kohti yliopistokenttiä. Seuraavan päävalmentajan on hyvä jatkaa tästä. Seuran kannalta on hienoa saada Nikon kaltainen kokenut huippuvalmentaja takaisin pelkästään juniorivalmennuksen pariin kasvattamaan tulevia huippupelaajia seuran edustusjoukkueisiin, Viitanen jatkaa.

- Iso kiitos edellisistä kausista pelaajille ja staffille sekä onnittelut Reetalle uudesta pestistä! Itse odotan innolla sitä, että pääsen taas keskittymään nuorempien junioreiden valmennukseen, Nyholm sanoo.

Piipari lähtee innoissaan kohti uutta haastetta:

- Suuret kiitokset seurajohdolle luottamuksesta, hienoa saada valmentaa juuri Hongan kaltaisessa seurassa. Iso kiitos kuuluu myös Nikolle viimeisestä neljästä yhteisestä vuodesta, ne ovat opettaneet minulle paljon ja vahvistaneet, että olen valmis ottamaan seuraavan askeleen. Valmentajana minulle on aina ollut tärkeää, että pääsen tekemään töitä nuorten pelaajien kanssa ja viemään heitä kohti seuraavia askeleita.

46-vuotiaalla Piiparilla on takanaan huikea pelaajaura. Hän on KTP:n kasvatti, joka debytoi naisten korisliigassa Peli-Karhujen joukkueessa kaudella 1996-97, jolloin hänet valittiin heti kauden tulokkaaksi. Reetalla on pelaajana 112 aikuisten maaottelua, 9 SM-mitalia sekä kokemusta Yhdysvaltojen yliopistokentiltä ja pitkä ammattilaisura Espanjassa. Valmentajana Reetta on toiminut Tapiolan Hongan lisäksi Kouvoissa. Seuravalmennuksen lisäksi Reetta on ollut mukana nuorisomaajoukkueiden valmennuksessa.
 

 
25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

5.2.2026 18:02 Naisten Korisliiga

Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

Näytä lisää vastaavia