27.1.2024 19:51 Illan voittajista Kataja Basket ja BC Nokia ovat jo varmistaneet paikkansa ylemmässä jatkosarjassa. Korihait ei onnistunut tekemään samaa, kun Tampereen Pyrintö osoittautui liian kovaksi vastukseksi.
Luther Muhammad on ollut Pyrinnön ahkerin pistetykki. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Tampereen Pyrintö voitti kotiottelunsa Uudestakaupungista kylään tullutta Korihaita vastaan 88–83 ja langetti varjon vieraidensa tavoitteiden ylle. Korihait on parhaillaan miesten Korisliigan viidentenä, mutta sekä Kouvoilla että Kauhajoella on viimeisellä kierroksella yhä mahdollisuus nousta pisteissä sen ohi ja pudottaa se alempaan jatkosarjaan.
Pyrintö sen sijaan ei enää kilpaile ylemmän jatkosarjan paikasta, vaikka illan otteiden perusteella olisi voinutkin luulla toisin. Ottelun paras pistemies oli Luther Muhammad, joka kirjautti 34 pistettä, seitsemän levypalloa ja kolme riistoa. Joukkuetoveri Trey Niemi heitti 16 pistettä ja jakoi kolme syöttöä.
– Ottelun fyysisyys näkyi tänään korin alla, kun siellä odottivat Korihaiden Mikael Aalto ja Javion Ogunyemi, mutta selviydyimme siitä ihan kunnialla. Pystymme pelaamaan vielä paljon paremmin, sillä meille tuli 21 menetystä ja olisimme voineet ottaa enemmän levypallojakin. Pelin ratkaisi meille aggressiivisuutemme koko ottelun mitalta, Niemi kommentoi.
Korihaiden kirkkain tähti ottelussa oli Mikael Aalto, joka upotti 25 pistettä, keräsi kuusi levypalloa ja torjui kahdesti.
Kobrat kärsi kirvelevän 68–76-kotitappion Lapualla BC Nokiaa vastaan, joka on jo varmistanut itselleen miesten Korisliigan kakkossijan.
Voittajien vakuuttavimman esityksen antoi Patrick Tapé, jolle merkittiin 21 pistettä ja peräti 14 levypalloa.
Kobrien kovin luu puolestaan oli Taz Sherman 23 pisteellä. Päävalmentaja Ville Turja kommentoi ottelua:
– Meillä oli vaikeat lähtökohdat peliin poissaolojen takia. Taistelimme kapealla rosterilla kuitenkin hyvin, vaikka heitto ei tippunutkaan. Ylpeä pitää olla joukkueesta joka tapauksessa tästä tappiosta huolimatta.
Loimaalla pelatussa ottelussa Bisons ei kestänyt Kataja Basketin painetta vaan taipui 85–95. Myös Kataja on varmistanut paikkansa ylemmässä jatkosarjassa, kun taas Bisons kilpailee Lahti Basketballin kanssa sarjasta putoamista vastaan.
Katajan ahkerin tilastojen täyttäjä oli Richaud Pack 23 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla. Päävalmentaja Petri Virtanen totesi Ruudun haastattelussa pelin jälkeen:
– Olin varsin tyytyväinen ilmeeseemme ensimmäisellä puoliajalla. Puoliajan jälkeen ehkä vähän tuudittauduimme siihen, vaikka kuinka puhuimme, että haluamme jatkaa samalla terävyydellä etenkin hyökkäyspäässä. Skriinit eivät osuneet kohdalleen emmekä saaneet ihan voitettua niitä yksi–yksi-tilanteita, ja Bisons pääsi peliin vielä mukaan.
Bisonsin puolella Devon Goodman kirjautti 20 pistettä ja viisi syöttöä, ja DeVante Brooksille merkittiin 18 pistettä ja 11 levypalloa.
Korisliigan runkosarjan voiton varmistanut Helsinki Seagulls on saanut kevätkauden mitalikamppailuihin riveihinsä raskaan sarjan vahvistuksen. Lähes vuoden päivät alaraajavammastaan kuntoutunut, Susijengin vakiomiehistöön kuuluva 198-senttinen ja 27-vuotias ToPo Junioreiden kasvatti Henri Kantonen on allekirjoittanut helsinkiläisjoukkueen kanssa loppukauden kattavan sopimuksen.
Miesten Korisliiga lähenee jatkosarjavaihetta, kun enää yksi täysi kierros runkosarjaa on pelaamatta. Silti monet jatkolohkopaikoista ovat edelleen kysymysmerkkejä.
Helsinki Seagulls on jo varmistanut runkosarjan voiton. Kouvot ja Tapiolan Honka jatkavat pelejä alemmassa jatkosarjassa.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.
Luka Sakota, Riku Laine ja Jordan Giles esiintyivät vahvasti Tampereen Pyrinnön taivuttaessa Kouvot.
Miesten Korisliigassa voittajia tänä iltana olivat Salon Vilpas, Bisons Loimaa ja Kataja Basket, jotka kaikki ovat kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa.
Miesten Korisliigan runkosarjassa ratkotaan edelleen viimeisiä ylemmän jatkosarjan paikkoja.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Salon Vilpas ja Bisons Loimaa kilpailevat ylemmän jatkosarjan paikasta. Tänään joukkueista vain toinen sai voiton.
Tampereen Pyrintö ja Korihait vahvistivat asemaansa Korisliigan ylemmässä kuusikossa, mutta Tapiolan Honka on teoriassa yhä kisassa mukana. Helsinki Seagulls puolestaan varmisti runkosarjan ykköspaikan.