Naisten Korisliigan runkosarjan päätöspäivänä viiden ottelun kierros

14.3.2015 Naisten Korisliigan runkosarja saatiin päätökseen lauantaina, ja viimeisenä pelipäivänä tarjolla oli täysi viiden ottelun kattaus. Pudotuspelien ensimmäisen kierroksen taisteluparit saatiin selville, ja oli lauantaina vielä jaossa viimeinen pudotuspelipaikka, jonka itselleen lunasti Tapiolan Honka.

Elina Koskimies oli joukkueensa pisteykkönen, kun Honka kaatoi vieraskentällä Forssan Alun ja varmisti paikkansa pudotuspeleissä

Het Korpivaara toimi jälleen kerran ToPon kantavana voimana, kun helsinkiläiset kaatoivat kotihallissaan Hyvinkään Pontevan

Michaela Houser oli Huiman tehokkaimpia, kun ääneköskelaiset kaatoivat Turun Riennon kotihallissaan selvin numeroin

Alexandria Anderson lähenteli jopa tripla-tuplaa, kun Catz päihitti Tampereen Pyrinnön kotonaan komein lukemin

Jasmine Gill ja PeKa ovat valmiita pudotuspeleihin. Kotivoitto ja Gillin 31 pistettä ovat vakuuttava näyte kotkalaisten kevätkunnosta. Kuvat: Francois Perthuis, Tytti Nuoramo & Kai Kilappa

Forssan Feeniksin runsaslukuinen kotiyleisö joutui pettymään runkosarjan päätösotteluun, kun Minna Steniä ja Brittany Kennedyä lepuuttanut kotijoukkue ei pystynyt loppuun asti taistelemaan voitosta omaa pudotuspelipaikkaansa voitolla varmistelemaan lähtenyttä Honkaa vastaan. Kolme jaksoa tasaisena kulkenut ottelu kääntyi lopulta päätösneljänneksellä Hongan selkeähköön 68-57 (29-21) -vierasvoittoon.

 

- Tänään joukoista oli poissa mm. Minna Sten sekä Brittany Kennedy, jotka pyritään saamaan kuntoon torstaiksi kun lähtökohtaisesti lähdetään hakemaan selätystä ToPosta, selvitti Alun pääkäskijä Jari Marjamäki.

 

Vierailijoiden luotsi Kimmo Kujansivu oli luonnollisestikin tyytyväinen omiensa esityksiin.

 

- Pelattiin oman identiteetin kaltaista peliä joukkueena, mutta kuitenkin ”omilla tavoitteilla”, jossa yksilöt menevät eteenpäin kehityksellisesti ja joukkueena tekeminen on kivaa. Seuraavaksi pudotuspelit käynnistyvät torstaina Lappeenrannassa vieraspelillä, Kujansivu summasi.

 

Vierailijoiden tehokkaimpina lauantain ottelussa toimivat joukkueen pisteykkönen Elina Koskimies (18 pistettä), sekä tupla-tuplan urakoinut Tuuli Menna (17/18 levypalloa).

 

Kotijoukkue Alun parhaimpina esiintyivät tupla-tuplat naiseen operoineet Sarah Hansen (21/12), Ashley Evans (15/11/4 syöttöä) ja Juta Jahilo (10/10).

 

 

Ottelutilastot: FoA-Honka

 

ToPo kotivoittoon runkosarjan päätösottelussa

 

Töölön kisahallin yleisön edessä runkosarjansa päättänyt ToPo oli ottelun avauspuolikkaalla ratkaisevasti edellä vierasjoukkue Hyvinkään Pontevaa, jonka paikka sekä sijoitus pudotuspelikaaviossa oli selvillä jo hyvissä ajoin ennen lauantain kierrosta.

 

Vahvan avauspuolikkaan jälkeen ottelun loppu kulki likimain kori korista, ja voittolukemat kirjattiin lopulta helsinkiläisten hyväksi luvuin 68-57 (35-24).

 

- Pelattiin hyvä toka jakso, 20-8, ja se riitti ottelun voittoon. Iloisin mielin kohti pudotuspelejä, ja suuntana on Forssa. Viikko aikaa löytää vielä iloisempi ilme, tarinoi ToPo-luotsi Kari-Pekka Klinga.

 

Kotijoukkueen pirteimpinä lauantain ottelussa esiintyivät tutut nimet, Heta Korpivaara (21/12) ja Niina Laaksonen (18/16/2 torjuntaa).

 

Vierailija HyPon tehosentteri Taru Tuukkanen urakoi koko 40 minuuttia, nakutellen tilastorivikseen 18 pistettä, 9 levypalloa, 4 syöttöä sekä riistoa ja yhden torjunnan. Kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsi Pontevan riveistä myös pirteästi esiintynyt Anni Mäkitalo (14/3 syöttöä).

 

 

Ottelutilastot: ToPo-HyPo

 

Huima reiluun kotivoittoon Riennosta

 

Turun Riennon taival tämän kauden Korisliigassa ei ollut varsinaisesti ruusunlehdillä tanssimista, eikä se taival edellämainitulla tavalla myöskään päättynyt- Äänekosken liikuntatalon parketilla Huiman vieraaksi astelleet turkulaiset päättivät kautensa 23:een perättäiseen tappioon, lauantaisen ollessa yksi isolukuisimmista. Huima paukutti taululle vakuuttavat 105-63 (54-24) -voittolukemat.

 

Huiman tehopelaajina Riennon kaadossa toimivat Michaela Houser (30/7/5/5 riistoa), Chandra Harris (20/13/2/4/2 torjuntaa) sekä kolmen pisteen kaaren takaa neljästi sukkaa heiluttanut Camilla Grönberg (22).

 

Turkulaisten ilon aiheiden ollessa verrattain vähissä, nosti itsensä esille kuitenkin 19 pistettä ja 6 levypalloa tililleen kerännyt Sanni Salonen.

 

 

Ottelutilastot: Huima-TuRi

 

Catz reilun kotivoiton siivittämänä pudotuspeleihin

 

Lappeenrannan Catz sai lentävän lähdön kevään pudotuspelitaipaleelle, kun se kaatoi runkosarjan päätösottelussaan Tampereen Pyrinnön kotiparketillaan lukemin 102-57 (50-30).

 

- Olen tyytyväinen kaikkien panokseen tänään, eritoten olen iloinen nuorten pelaamiseen ottelun lopussa, paketti pysyi heillä hyvin kasassa. Honkaa vastaan lähdetään hyvillä mielin, pudotuspelejä on jo odotettu, niputti Catz-käskijä Mika Haakana.

 

Vierailija Pyrinnön pudotuspelitoiveiden ollessa vielä elossa ennen lauantain ottelua, on luonnollista että vierailijoiden leirissä ei oltu ihan yhtä innoissaan ottelun kulusta.

 

- Ei ollut kauhean helppo paikka tulla tänne pelaamaan ja taistelemaan pudotuspelipaikasta. Alussa uskoa riitti, mutta sitten tuli mm. 14 pallonmenetystä joista Catz kyllä rankaisi kovalla kädellä. Toisella puoliajalla taisteltiin enää kunniasta, harmitteli Pyrinnön valmentaja Roope Tähkä.

 

Kotijoukkueen tehokkaimpina toimivat tuttuun tapaan joka puolella kenttää vakuuttanut ja tripla-tuplan kanssa flirttaillut Alexandria Anderson (18/9/7), sekä takamies Chelsea Douglas (15/3/3).

 

Vierailija Pyrinnön Jessica Schroll (12/3) ja Brittany Hedderson (19/9) tkeivät voitavansa, mutta jäivät Meral Bedredtinin poissaolon vuoksi liian yksin, eivätkä pystyneet pitämään tamperelaisia mukana voittotaistelussa.

 

 

Ottelutilastot: Catz-Pyrintö

 

Peli-Karhut voiton saattelemana pudotuspeleihin

 

Kotkan Steveco Areenan yleisö pääsi saattelemaan suosikkinsa vakuuttavan voiton jälkeen pudotuspeleihin, lauantain vierailijan Vimpelin Vedon jäädessä vastaantulijaksi viimeistään toisen puoliajan kotijoukkueen rummutuksen edessä.

 

HyPon ensimmäisellä kierroksella vastaansa saava PeKa karkasi toisella puoliajalla selvään 94-62 (40-35) -kotivoittoon Äänekosken Huimaa vastaan pudotuspelien avauskierroksella pelaavalta Vedolta.

 

Kotijoukkue PeKan kuumimmat nimet Vedon kaadossa olivat Jasmine Gill (31/7), sekä tupla-tuplan jälleen kerran rymistellyt sentteri Breanna Brock (13/13).

 

Vierailijoiden yksinäisinä valonpilkahduksina tuikkivat Breanna Salley (10/6/3), sekä tupla-tuplan nimiinsä kirjauttanut Korinne Campbell (18/12).

 

Ottelutilastot: PeKa-ViVe
 
21.9.2021 10:43 Naisten Korisliiga

Honka vahvistuu Sandra Karsténilla – Jemina Airaksinen palaa kasvattajaseuraansa

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkue on solminut sopimuksen Ruotsin liigassa pelanneen Sandra Karsténin kanssa. Kouvottaria kaksi edelliskautta edustanut Jemina Airaksinen palaa kasvattajaseuraansa.

7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

Näytä lisää vastaavia