Naisten I divisioona pyörähtää käyntiin sunnuntaina

5.10.2019 15:44 Naisten I divisioonan kausi 2019-20 käynnistyy huomenna sunnuntaina neljän ottelun voimin. Muutoksen tuulia sarjaan tuovat Tapiolan Hongan ja Espoo Basket Teamin uudet haastajajoukkueet sekä Ringside-yhteistyön päättymisen myötä paluun tekevä Puhuttaret.

Catz Kakkosen Reetta-Sofia Tulkki nähdään alkavalla kaudella myös seuran edustusjoukkueen vahvuudessa. Kuva: Ville Vuorinen.

Naisten I divisioona pelataan tuttuun tapaan kymmenen joukkueen kaksinkertaisena sarjana.

Ensimmäisellä kierroksella toisensa kohtaavat Tapiolan Honka II ja Tampereen Pyrintö, BC Nokia ja Puhuttaret, Helmi Capitals ja Helsingin NMKY sekä EBT II ja Kataja Basket. Turun Riento ja Catz Kakkone aloittavat urakkansa vasta viikkoa myöhemmin eli sunnuntaina 13.10. 

Helmi Capitals jälleen suosikkina kauteen

Santeri Savolaisen valmentama Helmi Capitals kuuluu ehdottomasti naisten I divisioonan ennakkosuosikkeihin. Jo kolmena peräkkäisenä vuonna finaalipaikan ansainneen Capitalsin riveistä löytyy kova nippu sekä uusia että vanhoja kasvoja. Joukkueen pistekärki Yasmine Blomfelt jatkaa vastustajien piinaamista Capitalsin paidassa yhdessä Mona Winterin ja Asta Sillanpään kanssa.

Kentille paluun tekevä Wartti-kasvatti Janniina Koivunen tuo joukkueen sentteriosastolle kaivattu kokemusta. Capitalsin 16-vuotiaat lupaukset Klaara Mekkonen ja Taika Uusimäki kokeilevat siipiään kauden aikana myös Korisliigakentillä HBA:n paidassa. 

Espoo Basket Team II mukaan villillä kortilla

Naisten I divisioonan uusin tulokas on Espoo Basket Team II, joka nousi sarjaan villillä kortilla ja toimii nyt seuralle ja pelaajille erittäin tervetulleena portaana juniorisarjojen ja Naisten Korisliigan välillä. Haastajajoukkue toimiikin tiiviissä yhteistyössä EBT:n edustusjoukkueen ja U19-tyttöjoukkueen kanssa ja kaikkien näiden valmennuksesta vastaa Niko Hellman.

Espoolaisryhmän kiinnostavimpia nimiä ovat kokenut Catz-kasvatti Lotta Hämäläinen, Turun Riennosta Espooseen siirtynyt Amanda Niinikoski sekä loukkaantumisista toipunut Korihait-kasvatti Venla Salaterä. Joukkueen kokeneinta osastoa edustaa Ringsiden riveistä Espoo Basket Teamin vahvuuteen hypännyt laituri Essi Lyytikäinen. 

Ringsidesta takaisin Puhuttariksi

Kahden vuoden Ringside-seurayhteistyön päätyttyä Puhu Junioreiden naisedustus palaa naisten I divisioonaan nimellä Puhuttaret. Joukkue toimii yhteistyössä U19-joukkueen kanssa ja päävalmentajan pestissä käskyttää PuHuun paluun tekevä Mikko Kurki.

Viime kauden Ringside-joukkueessa vastustajia härnännyt takamies Miisa Pylkkänen sekä kovilla 13,4 pisteen ja 7,2 levypallon keskiarvoilla tehoillut konkaripelaaja Laura Vatanen jatkavat uraansa Puhuttarien riveissä. Joukkue vahvistaa laituriosastoaan, kun kokoonpanoon liittyy 22-vuotias HyPo-kasvatti Veera Puustinen. 

Kasvattiseuransa Hyvinkään Pontevan riveissä Naisten Korisliiga-kokemusta kerännyt Veera Puustinen siirtyy Puhuttarien leiriin. Kuva: Ville Vuorinen. 

BC Nokia tähtää kärkikamppailuun 

Viime kaudella niukasti pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt BC Nokia saa joukkoonsa uutta taituruutta Lappeenrannasta, kun pelaajakaartiin liittyy Catz kakkosen riveissä keskimäärin 15 pistettä ottelua kohden tehtaillut laituri Johanna Timperi. Nokialle on hankittu myös lisää pituutta ja kokemusta, kun joukkueessa debytoi 181-senttinen Riento-kasvatti Sanni Salonen, jolla on kokemusta myös Yhdysvaltojen yliopistokentiltä.

Nokian ykköstykki ja koko divarin pistekuningatar Tuulia Timo hallitsee alkavallakin kaudella joukkueen takakenttää yhdessä Mona Luodon kanssa. Joukkueen päävalmentajan saappaisiin astuu Denis Kucevic. 

Tapiolan Honka II jakaa vastuuta nuorille

Mestarijoukkue Tapiolan Honka nousi viime kauden päätteeksi Naisten Korisliigaan, mutta varmisti samalla haastajajoukkueelleen paikan naisten I divisioonasta. Tapiolan Honka II:n päävalmentajana toimii Susanna Strömberg ja pelaajisto koostuu pääosin 01-04-ikäluokan junioreista.

Hongan edustusjoukkueen pelaajista divisioonakokoonpanossa nähdään sentteri Telma Hakala, takamies Kaisa Katajavuori sekä laiturit Lotta-Kaisa Paltemaa ja Taru Kurunsaari. Vastuuta tulevat saamaan myös joukkueen nuorimmaiset, nuorten maajoukkueissa ja SM-sarjoissa loistavia näyttöjä antaneet 15-vuotiaat tulevaisuuden lupaukset Juliana Haddad ja Lotta Reijonen.  

18-vuotias Lotta-Kaisa Paltemaa on yksi Hongan divisioonajoukkueen kokeneimpia pelaajia. Kuva: Ville Vuorinen. 

Helsingin NMKY:llä kiinnostava kattaus 

Viime kauden runkosarjakutosen Helsingin NMKY:n monipuolisesta kokoonpanosta löytyy sekä kokemusta että nuorta potentiaalia. Viime kauden luottolaituri ja levypallokuningatar Linda Hemmann jatkaa helsinkiläisjoukkueen riveissä ja kokoonpanossa nähdään myös viime kaudella 17,3 pisteen keskiarvolla koreja paukuttanut nuori lupaus Kati Ollilainen, joka aloittaa tällä kaudella myös Korisliiga-uransa HBA:n paidassa.

Joukkueen uusia vahvistuksia ovat Porvoon Tarmon takamieskasvatti Mikaela Nieminen ja Kouvoissa korisuransa aloittanut sentteri Hanna Aho. Joukkueen kokeneempaa kaartia edustavat Johanna Soppela, Eveliina Ojala, Sara Kervinen ja Sini Veisto. Henrik Pulkkinen jatkaa joukkueen päävalmentajana. 

Turun Riento pitää kiinni onnistujistaan

Viime kevään välieräjoukkue Turun Riento on solminut jatkosopimukset luottopelaajiensa kanssa. Tärkeinä paloina joukkueessa jatkavat kesällä 18-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kultajoukkueessa urakoinut Venla Määttänen sekä naisten I divisioonan vuoden pelaajaksikin valittu Aada Pekkalainen, joka kantoi joukkuettaan viime kaudella komeasti 15,4 pisteen ja 10,5 levypallon keskiarvoilla.

Uusina kasvoina Riennon riveissä nähdään Honka-kasvatti Aino Rauhansalo ja kasvattajaseuransa EBT:n paidassa Naisten Korisliigaakin pelannut sentteri Cristel Vialen. Nina Kalmi jatkaa turkulaisjoukkueen päävalmentajana.

Tampereen Pyrinnöllä taitoa ja pituutta

Tampereen Pyrinnön naisten nuori edustusjoukkue koostuu pääosin seuran omista kasvateista. Joukkueen avainhahmoihin kuuluvat nuorten maajoukkueissakin esiintyneet varma viimeistelijä Teresa Seppälä sekä 193-senttinen sentterilupaus Liisa Taponen.

Pyrinnön pitkä sentteriosasto vahvistuu entisestään, kun joukkueen vahvuuteen liittyvät 190-senttinen Pyrintö-kasvatti Sanni Lepola ja Peli-Karhujen paidassa Naisten Korisliiga-kokemusta useampana vuonna kerännyt 186-senttinen Matilda Mässeli. Juri Heinämäki jatkaa tuttuun tapaan tamperelaisryhmän peräsimessä. 

Pyrinnön Teresa Seppälällä on tilillään 22 nuorten maaottelua. Kuva: Vesa Koivunen. 

Catz Kakkoselle uusia eväitä

Divarin häntäpäähän sijoittunut Catz Kakkone lähtee alkavaan kauteen uuden valmentajan alaisuudessa. Teemu Turusen käskyttämässä joukkueessa jatkavat oman seuran sentterikasvatti Sara Behm sekä Raholan Pyrkivästä ponnistanut laituri Kaisa Talvitie.

Divarijoukkueen takakenttää saapuu vahvistamaan viime kaudella 24 ottelun verran Naisten Korisliiga-kokemusta Peli-Karhujen riveissä haalinut Pyrintö-kasvatti Reetta-Sofia Tulkki. Kapteenin nauhaa lappeenrantalaisjoukkueessa kantaa kokenut sentteri Annika Lönnroth. 

Kataja Basketilla tiivis kokoonpano

Joensuulaisjoukkue Kataja Basket starttaa uuteen kauteen tutulla rungolla. Viime kauden avainpelaajiin lukeutuneet sentteri Sandra Keskevaari sekä takamiehet Claudia Kärnä ja Ada Käyhkö jatkavat Katajan pistenikkareina.

Santtu Sinkkosen luotsaamaa kokoonpanoa täydentävät Catz Kakkosen riveistä Kataja-paitaan siirtynyt Aino Pohjonen ja EBT-kasvatti Liisa Virta. Joukkueen nuorinta kaartia edustavat 15-vuotiaat Aino Smolander ja Aada Eronen. 

Lisätietoja: Naisten I divisioonan otteluohjelma

 
28.9.2023 12:00 Miesten I divisioona A

Uusi Koristv-palvelu välittää kaikki divisioonaottelut kotikatsomoihin

Tulevalla kaudella miesten I divisioona A ja B sekä naisten I divisioona näkyvät SolidSportin alustalle rakennetussa Koristv-palvelussa. Kaikki divisioonien ottelut tuotetaan automaattikameroilla.

20.6.2023 19:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2023–24 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.

22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

26.11.2021 12:34 Pääjuttu

Susiladies-yhteistyöverkosto on aloittanut toimintansa

Nais- ja tyttökoripalloilun kehittämiseen keskittyvä yhteistyöverkosto on kokoontunut syksyn aikana kaksi kertaa ja seuraava tapaaminen on sovittu tammikuulle. Verkoston toiminnassa on ollut mukana ensimmäisessä vaiheessa päävalmentajat kymmenestä pääsarjojemme seurasta.

19.11.2021 11:00 Koripalloliitto tiedottaa

Toimintaohjeet Koripalloliiton ottelutapahtumiin yleisörajoitusten aikana - suositus koronapassin käyttöön rajoitusten alaisissa tapahtumissa

Aluehallintovirastot ovat tehneet tai ovat tekemässä päätöksiä koskien yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämistä koronapandemian aikana. Tilaisuuden järjestäjä voi ottaa käyttöön koronapassin, jolloin aluehallintoviraston määräämiä rajoituksia ei tarvitse noudattaa.

1.10.2021 08:12 Naisten I divisioona

”Kovia pelejä tulossa” – Helmi Capitals ja tusinallinen muita joukkueita aloittaa naisten divarikauden sunnuntaina

Naisten I divisioona käynnistyy 13 joukkueen ja yhteensä kuuden ottelun voimin sunnuntaina 3. lokakuuta. Ykkösdivisioonan ennakossa paneudutaan ennakkoastelemiin ja Helmi Capitalsin projektiin päävalmentaja Santeri Savolaisen kanssa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

22.4.2021 21:40 Naisten I divisioona

Torpan Pojat II vei naisten ykkösdivisioonan mestaruuden Nokian nenän edestä

Naisten ykkösdivisioonan voittoa juhli Torpan Pojat II, joka voitti viidennessä loppuottelussa BC Nokian 70-67 (25-27). Jännittävä ykkösdivisioonan loppuhuipennus ratkesi vasta viimeisellä minuutilla helsinkiläisten hyväksi.

23.3.2021 09:31 Naisten I divisioona

Naisten divari huipentuu neljän joukkueen pudotuspeleihin: ToPo II, HNMKY sekä BC Nokia, Helmi Capitals välieräpareina

Naisten ykkösdivisioonan pudotuspelit käynnistyvät tällä viikolla, kun jo huomenna keskiviikkona 24.3. sarjakakkonen BC Nokia saa vastaansa runkosarjakolmosen Helmi Capitalsin. Sarjakärki Torpan Pojat II:n ja nelosen Helsingin NMKY taas aloittavat välieränsä perjantaina 26.3.

15.1.2021 17:00 Korisliiga

Sarjamääräyksiin muutoksia: Koripallon pääsarjoista ei putoa yksikään joukkue kauden 2020–21 päätteeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt aikuisten pääsarjaryhmän esitykset naisten Korisliigan, miesten I divisioona A ja B:n sekä naisten I divisioonan seurakokousten muutosehdotukset liittyen sarjasta putoamiseen.

7.12.2020 15:00 Naisten Korisliiga

Pääsarjojen tulevien viikkojen otteluohjelma on varmistunut

Naisten Korisliigassa ja miesten sekä naisten divisioonissa pelataan otteluita kyseisenä ajanjaksona mutta ilman yleisöä.

20.11.2020 19:45 Korisliiga

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän päätösten vaikutukset aikuisten pääsarjoihin sekä eteläisen alueen sarjatoimintaan

Koronakoordinaatioryhmä linjasi kokouksessaan 19.11.2020, että pääkaupunkiseutu on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Korisliiga ja muut pääsarjat jatkuvat pienin muutoksin, Eteläisellä alueella aikuisten harrastetoiminnassa, senioreiden SM-sarjoissa ja Unified-sarjoissa sarjatoiminta keskeytetään loppuvuodeksi.

15.10.2020 08:33 Naisten I divisioona

”Kova taistelu käydään molemmissa päissä sarjataulukkoa” – Naisten divari alkaa sunnuntaina

Naisten ykkösdivisioonassa pelataan ensimmäiset viisi ottelua ympäri Suomen sunnuntaina 18.10. Sarjaennakossa paneudutaan ykkösdivisioonan ennakkoasetelmiin BC Nokian päävalmentaja Denis Kucevicin avustuksella.

13.10.2020 11:30 Korisliiga

Korisliigassa ja muissa koripallon pääsarjoissa katsojilta edellytetään jatkossa kasvomaskin käyttöä

Suomen Koripalloliitto on päättänyt tarkentaa ohjeistusta kasvomaskin käytöstä ottelutapahtumissa koronapandemian aikana.

3.8.2020 10:00 Korisliiga

Ruudusta pääsarjakoriksen uusi koti – Koripalloliitto ja Nelonen Media solmivat mittavan mediakumppanuuden

Korisliiga ja kaikki muut suomalaisen aikuiskoripallon pääsarjat siirtyvät Nelonen Median omistamaan Ruutuun monivuotisella sopimuksella.

27.7.2020 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan sekä miesten ja naisten I divisioonien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2020-21

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2020-21 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 8.10. Sekä naisten että miesten divisioonat starttaavat lokakuun puolessa välissä.

16.6.2020 18:45 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2020-21 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2020-21. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

19.3.2020 18:32 Korisliiga

Koripallon kilpailukauden lopettamistoimista päätetty

Suomen Koripalloliiton sarjoissa pelataan yli 12.000 ottelua vuosittain ”Stadista Sallaan”. Sarjakaudet päättyivät viime viikolla ennenaikaisesti koronavirusepidemian takia. Suomen Koripalloliiton hallitus on etäkokouksessaan päättänyt sarjakauden päättämiseen liittyvistä toimenpiteistä.

13.3.2020 17:30 Korisliiga

Myös miesten ja naisten Korisliiga- ja divisioonakaudet päätökseen

Suomen Koripalloliitto on perjantaina 13.3.2020 päättänyt lopettaa myös miesten ja naisten Korisliigojen ja I divisioonien pelikaudet koronaviruksen (COVID-19) takia.

Näytä lisää vastaavia