18.6.2021 08:50 Robert Petersen Cupin pelitapaa kehitetty, 17- ja 19-vuotiaiden valtakunnan sarjoihin sallitaan yli-ikäisiä pelaajia sekä 16-vuotiaiden I divisioonassa pelataan välierät.
Koripalloliiton liittohallitus on kokouksessaan päättänyt sallia 17- ja 19-vuotiaiden valtakunnallisissa sarjoissa kahden (2) yli-ikäisen pelaajan peluuttamisen yksittäisessä ottelussa. Robert Petersen Cupissa kevään SM-lopputurnaukset muuttuvat hieman aikaisemmasta, mutta merkittävintä on, että kevään luokitteluvaihe 2 pelataan tasolohkoissa. 16-vuotiaiden valtakunnallisessa I divisioonassa runkosarjan neljä parasta joukkuetta pääsee pelaamaan välierien kautta paikasta SM-nousukarsintaan.
Koripalloliiton kilpailusääntöjä on muutettu niin, että tulevalla pelikaudella 2021-22 17- ja 19-vuotiaiden SM-karsinnoissa, SM-sarjassa ja valtakunnallisessa I divisioonassa sallitaan peluuttaa enintään kahta (2) yhden vuoden yli-ikäistä (2002-syntyneitä 19-vuotiaissa ja 2004-syntyneitä 17-vuotiaissa) pelaajaa yksittäisessä ottelussa. Joukkueen kokoonpanossa voi olla useampi yli-ikäinen, mutta yksittäisessä ottelussa enintään kaksi yli-ikäistä. Sääntö on voimassa kaikissa näiden kahden ikäluokan valtakunnallisten sarjojen otteluissa.
Yli-ikäisten pelaajien salliminen kahdessa ikäluokassa on nähty tarpeelliseksi, koska koronarajoitusten takia kahden edellisen kauden päätteeksi ei ole päästy pelaajan SM- ja I divisioonamitaleista. Erityisesti tämä on koskettanut nuorten sarjojen vanhinta ikäluokkaa, joka ei ole päässyt pelaamaan nuorten sarjojen viimeistä pelikauttaan. 19-vuotiaiden sarjoissa pelaavat 2002-syntyneet pelaavat aikuisten kilpalisenssillä.
Robert Petersen Cupissa on päätetty siirtyä 14 joukkueen SM-lopputurnaukseen. Tämän lisäksi kevään luokitteluvaihe 2 parhaat (1.-6. sijoittuneet) pääsevät suoraan SM-lopputurnauksen 2 vaiheeseen. Kevään luokitteluvaihe pelataan jatkossa ns. tasolohkoissa. Tavoitteena on saada joukkueille keväällä tasaisempia ja kehittävämpiä otteluita. Samalla sekä syksyn että kevään otteluille tulee merkittävämpi painoarvo. Tarkemmin RPC:n pelaamistavasta voit lukea tästä.
16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien valtakunnallisessa I divisioonassa pelataan runkosarjan päätteeksi neljän parhaan joukkueen välillä välierät, joiden voittajat selviävät kevään SM-nousukarsintaan SM-sarjan sijoille 9. ja 10. sijoittuneita joukkueita vastaan. Nyt siis neljällä joukkueella on vielä runkosarjan päätteeksi mahdollisuus päästä SM-nousukarsintaan aikaisemman kahden sijasta.
Linkit: tärkeimmät muut tiedot
Kaikkien sarjojen sarjamääräykset
Robert Petersen Cupin pelaamistapa 2021-22
14-vuotiaiden poikien ja tyttöjen SM-sarjat huipentuivat viikonloppuna Kisakallion Susi Training Centerissä. Poikein Suomen mestaruuden vei Vaasan Salama, tyttöjen taas Tapiolan Honka.
19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään, kun EBT voitti Espoonlahden Urheiluhallilla toisessa finaaliottelussa Tapiolan Hongan. Pronssia vei Pyrintö.
19-vuotiaiden poikien Suomen mestaruuden vei Drive Basketball Academy Black, joka voitti toisessa finaaliottelussa Tampereen Pyrinnön. Driven johtava pelaaja oli Aaron Ekwere, joka tilastoi hurjat 51 pistettä ja 19 levypalloa.
19-vuotiaiden SM-sarjan finaalit käynnistyivät tänään. Tytöissä voiton vei EBT, pojissa Drive Basketball Academy Black. Poikien sarjan pronssimitalit menivät HNMKY:lle.
19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan toinenkin finaalijoukkue selvisi tänään, kun EBT voitti ToPon välieräsarjan toisessa ottelussa. EBT vei ottelusarjan nimiinsä 2–0.
19-vuotiaiden SM-sarjoissa selvisi tänään finaalijoukkueita. Pojissa finaalipariksi muodostui Drive Basketball Academy Black ja Tampereen Pyrintö. 19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjassa taas finaaleihin raivasi tiensä Tapiolan Honka.
16-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan Suomen mestaruuden nappasi EBT, joka voitti tänään Espoonlahden urheiluhallilla Tapiolan Hongan ja vei finaalisarjan nimiinsä otteluvoitoin 2–0.
16-vuotiaiden poikien SM-sarjan mestaruus ratkesi tänään Namika Areenalla Helsingissä. Helsingin NMKY:n sisäisessä loppuottelussa HNMKY musta voitti HNMKY Valkoisen ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta.
19-vuotiaiden SM-sarjan välierät käynnistyivät tänään. Pojissa voitot nappasivat Drive Basketball Academy Black ja Tampereen Pyrintö, tytöissä taas Tapiolan Honka ja EBT.
16-vuotiaiden SM-sarjojen finaalit käynnistyivät tänään. Tytöissä EBT voitti Tapiolan Hongan, ja pojissa HNMKY musta otti avausvoiton HNMKY Valkoisesta.