19.6.2024 09:13 Catz on solminut jatkosopimuksen ensi kaudeksi Iiris Muhosen ja Pinja Keppon kanssa.
Ennen viime kautta vuonna 2003 syntynyt Catzin kasvatti Muhonen tuli tutuksi Catzin yleisölle jo vuosina 2018-21 nopeana takapelaajana. Vuonna 2003 syntynyt laitahyökkääjä Keppo on Kouvojen kasvatti ja siirtyi viime syksynä Muhosen vanavedessä kissalaumaan.
- Muhosen ja Keppon sopimukset tuovat jatkuvuutta joukkueeseen. Välivuoden jälkeen molemmat osoittivat jo viime kaudella pystyvänsä pelaamaan merkittävässä roolissa. Uskon, että tulevalla kaudella molemmilla on mahdollisuus kasvattaa omaa rooliaan, kommentoi päävalmentaja Petri Jaakkola seuran tiedotteessa.
- Viime kaudesta jäi hyvä ja opettavainen fiilis, joten tuntuu hyvältä jatkaa Catzissa. Ensi kauden tavoitteena on monipuolistaa omaa pelaamista ja auttaa joukkuetta kehittymään. Viime kautta hieman vaikeutti Kouvolassa asuminen, mutta nyt syksyllä on tarkoitus muuttaa Lappeenrantaan. Odottavainen fiilis tulevasta kaudesta! Keppo kommentoi.
- Hyvillä fiiliksillä jatkan Catzissä ja tutussa ympäristössä ensi kaudella. Viime kausi oli huippu ja tehdään seuraavasta kaudesta vielä parempi, Muhonen kommentoi.
Toukokuussa Catz julkisti sopimukset Tuulia Marttisen ja Maria Jokisen kanssa.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alkupuolella. Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10.
Neljä Kouvolan Kouvojen kasvattia pukee ensi kaudella Catz-paidan, kun Minttu Sydänmaanlakka ja Walma Vilen liittyvät Catzin naisten joukkueeseen.
Catz Lappeenranta on solminut pelaajasopimuksia tulevalle 2025-26-pelikaudelle.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.