Mikko Koivisto ja Vilpas kaksivuotiseen jatkosopimukseen

6.2.2023 10:55 194-senttinen Koivisto on edustanut Vilpasta seitsemän kauden ajan ja hakenut joukkueineen SM-kullan lisäksi kolme SM-hopeaa ja Suomen cupin voiton.

Mikko Koivisto on tällä kaudella tilastoinut 10,7 pisteen keskiarvolla. Kuva: Ville Vuorinen

Kotimaisen pääsarjan ja maajoukkuehistorian kaikkien aikojen heittäjä-ässiin lukeutuva Mikko Koivisto, 35, jatkaa Korisliigan Salon Vilppaan paidassa kaksivuotisella sopimuksella.

- Nuoremmaksi tästä ei enää ainakaan tulla ja uraa on varmasti enemmän takana kuin edessä. Olen kuitenkin luottavainen, että minulla on vielä paljon hyvää koripalloa pelattavana. Tärkeintä on pitää kroppa terveenä ja nauttia tästä niin kauan kuin pystyy, Koivisto sanoo Vilppaan tiedotteessa.

- Olemme koko perhe erittäin tyytyväisiä, että saatiin tämä maaliin. Seitsemän vuotta Salossa on kohta takana ja tämä oli perheenä ykkösprioriteetti jäädä Saloon. Organisaationa Vilpas on yksi maan parhaista ja joukkue on aina kilpailukykyinen. Salossa on hyvä olla.

Vilpas pelaa parhaillaan Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa, jossa joukkue on sijalla neljä. Koivisto myöntää, että joukkueen esitykset ovat olleet kauden mittaan ajoittain vuoristorataa.

- Joukkueen esitykset ovat ailahdelleet liikaa ylös ja alas. Parhaimmillaan olemme todella hyviä, huonoimmillaan aika huonoja. Tiettyjä pelillisiä asioita pitää pystyä viemään eteenpäin ennen maaliskuun lopulla alkavia pudotuspelejä. Kun ne saadaan parempaan kuntoon, tulemme olemaan valmiita haastamaan ennakkosuosikit kevään tosipeleissä.

Pohjois-Carolinan collegekentiltä Susijengiin ja kolminkertaiseksi Suomen mestariksi

Vantaalaislähtöinen Koivisto pelasi valtakunnallisia aikuisten sarjoja Suomessa ensimmäistä kertaa kaudella 2003–04, jolloin hän edusti Rekolan Urheilijoita miesten divarissa. Tuolloin 16-vuotias Koivisto pussitti 19 ottelussa 11,8 pistettä ottelua kohden.

Vantaalta Koivisto siirtyi kahdeksi vuodeksi high school -koripallokentille Yhdysvaltoihin. High schoolista valmistuttuaan Koivisto eteni Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han UNC Greensboro Spartansiin. Koulunsa historian kaikkien aikojen parhaiden heittäjien joukkoon noussut Koivisto pelasi samassa konferenssissa mm. Stephen Curryn kanssa ja pussitti parhaalla kaudellaan 12,4 pistettä ottelua kohden.

Suomeen Koivisto palasi kaudeksi 2010–11, jolloin hän nakutteli ensimmäisellä liigakaudellaan ToPolle 11,9 pistettä per peli. Syksyllä 2011 Koivisto siirtyi liigatulokas Bisonsiin Loimaalle. Kahden ja puolen Loimaalla viettämänsä kauden aikana Koivisto johdatti Bisonsin kahdesti Suomen mestaruuteen sekä pelasi Eurocupia kovilla tehoilla syksyllä 2013.

Keväällä 2014 Koivisto siirtyi Loimaalta Turkin liigan Gaziantepiin. Koivisto juhli Gaziantepin kanssa EuroChallengen kolmatta sijaa, Turkin liigassa joukkue sijoittui yhdeksänneksi. Koivisto sivalsi Turkin liigassa 4,7 ja EuroChallengessa 6,2 pistettä ottelua kohden.

Kaudeksi 2014–15 Koivisto jatkoi Turkista Saksan Bundesliigaan Gordon Herbertin valmentamaan Frankfurt Skylinersiin. Loukkaantumisten leimaamalla kaudella Koivisto nakutti Bundesliigassa 5,5 pistettä ja EuroChallengessa 2,7 pistettä ottelua kohden.

Suomeen ja Bisonsiin Koivisto palasi syksyllä 2015, mistä hän siirtyi kevätkaudeksi 2016 Kauhajoen Karhuun. Syksyllä 2016 Koivisto siirtyi Salon Vilppaaseen, missä hänellä on parhaillaan menossa seitsemän kausi. Koivisto on saalistanut Suomen mestaruuden, kolme SM-hopeaa ja yhden Suomen Cup -voiton Vilppaan riveissä. Koivisto palkittiin Korisliigan parhaan kuudennen pelaajan palkinnolla 2018.

Koivisto pelasi nuorten maajoukkueurallaan 80 ottelua ennen nousuaan Susijengiin. Kesällä 2008 Susijengissä debytoinut Koivisto on edustanut Suomea vuosien 2011, 2013, 2015 ja 2017 EM-kisoissa ja vuoden 2014 MM-kisoissa. Koivisto veti Suomi-paidan ylleen hurjassa 148 A-maaottelussa, joissa hän on heittänyt 740 pistettä.

Korisliigassa Koivisto on upottanut urallaan 1038 kolmen pisteen koria 40,9% tarkkuudella. Maajoukkuepaidassa Koiviston leipäpuu – kolmen pisteen heitto – on uponnut vuorenvarmalla 41,1% tarkkuudella. Onnistuneita kolmosia on Koivistolle Susijengissä kirjattu 178 kappaletta.

Henkilöt

 
14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

Näytä lisää vastaavia