12.1.2024 21:21 Saksan miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava BBG Herford jatkaa kauttaan Miikka Sopasen ohjaksissa.
Kuva: Ville Vuorinen
Sopanen saapuu tuomaan uutta energiaa joukkueeseen, joka on tällä hetkellä sijalla 13 Saksan Pro B:ssä. Edellisistä kymmenestä pelistä joukkue on saalistanut kaksi voittoa. BBG Herfordissa odotetaan innolla suomalaisvalmentajan ensiaskeleita uudessa roolissaan.
Sopanen korvaa Christos Dictapanidisin, joka jättää tehtävänsä terveydellisten syiden vuoksi.
– Miikan filosofia sopii hyvin kokoonpanoomme. Hän on jo aloittanut joukkueeseen tutustumisen, BBG Herfordin manageri Julian Schütz kommentoi nimitystä seuran Instagram-julkaisussa.
Sopanen tuo mukanaan laajan valmennuskokemuksen sekä naisten että miesten Korisliigoissa. Sopanen on muun muassa valmentanut joukkueensa kaksi kertaa naisten Suomen mestaruuteen, ollut kahdesti Naisten Korisliigan vuoden valmentaja ja voittanut miesten Suomen Cupin hopeaa. Sopanen on toiminut maajoukkuevalmentajana naisten maajoukkueessa sekä päävalmentajana nuorisomaajoukkueissa.
Viimeksi Sopanen on valmentanut Tampereen Pyrintöä miesten Korisliigassa. BBG Herford on Sopaselle ensimmäinen ulkomainen valmennustehtävä.
Suomalainen koripallovalmennusosaaminen on viime aikoina ollut huudossa niin Suomessa kuin maailmalla: eilisiltaisessa Urheilugaalassa oli ehdolla jopa kaksi suomalaista koripallovalmentajaa vuoden valmentajaksi ja useita suomalaisvalmentajia on viime aikoina siirtynyt ulkomaan kentille.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Awak Kuier johdatti Galatasaray’n Euroliigaan turkkilaisjoukkueen kaataessa romanialaisen Sepsi-SIC:n selvin numeroin. Kansalliset sarjat käynnistyivät Saksassa, Espanjassa ja Unkarissa.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.