17.7.2015 Kouvot on solminut pelaajasopimuksen Miikka Luosmaan, 21, kanssa. Luosmaa tulee pelaamaan kaudella 2015-2016 niin Kouvojen edustus- kuin Divari-B -joukkueessakin. Pelaajasopimus on 1-vuotinen.
Karkkilan Urheilijoiden kasvatti vietti viime kauden Yhdysvalloissa Regis Universityssä, joka tahkosi NCAA II:sta. Kaudella 2013-14 Luosmaa keräsi kahdeksassa ottelussa miesten I-divisioona B:ssä tilastoikseen 6,1 pistettä ja 4,4 levypalloa ottelua kohden.
Tulen innokkaalla ja nöyrällä mielellä Kouvolaan. Minulla oli erittäin positiivinen kuva päävalmentaja Jyri Lehtosesta, joukkueesta ja seuraorganisaatiosta ja se kuva on vahvistunut jatkuvasti, Luosmaa totesi seuran tiedotteessa.
204-senttisen sisäpelaajan tilille on kertynyt A-nuorten maaotteluita yhdeksän, joissa pisteitä on syntynyt 5,1 keskiarvolla.
Kouvoilla on Luosmaan lisäksi pelaajasopimukset Ville Kauniston, DJ Richardsonin, Alexander Madsenin, Tuomas Hirvosen, Cedric Latimerin ja Arttu Saarijärven kanssa.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.