10.5.2018 13:49 KTP-Basketin valmistautuminen liigakauteen 2018/19 sai alkutahdit Tomi Kamisen palkkaamisesta päävalmentajan paikalle. Nyt myös kotimaisen pelaajarungon kasaaminen on päässyt vauhtiin, kun seuran oma kasvatti Michael Pounds, 29, teki 2-vuotisen jatkosopimuksen seuran kanssa.
Michael Pounds jatkaa kotkalaisten riveissä myös tulevalla kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
Kotkalaisten kapteenina menneellä kaudella toiminut Pounds oli KTP-Basketin avainpelaajia, 189-senttisen takamiehen kirjautettua runkosarjassa keskiarvoiksi uransa parhaat lukemat pisteissä (11,7), sekä syötöissä (1,9).
- Perhe on aika iso syynä siinä, että tein sopimuksen. Myös valmentajan (Tomi Kaminen) kanssa käydyistä keskusteluista jäi tyytyväinen olo. Luulen, että saamme aika hyvän nipun jalkeille ensi kaudeksi, Pounds toteaa Kymen Sanomien uutisessa.
KTP-Basketin kausi päättyi puolivälierissä, kotkalaisten taivuttua runkosarjan ylivoimaiselle ykköselle Salon Vilppaalle lopulta otteluvoitoin 3-1. Runkosarjassa melkein 25 minuuttia per ottelu pelannut Pounds kirjautti loukkaantumisen vuoksi pudotuspeleissä vain vajaat 12 minuuttia peliaikaa iltaa kohden.
- Kaiken pitäisi olla kunnossa, kun ensi kausi alkaa. Ehdottomasti haluamme parantaa tästä kaudesta. Lähdemme tavoittelemaan mestaruutta, Pounds vakuuttaa.
Lisätiedot: Michael Pounds
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.