Marraskuun Valopilkku Kym Royster: ’’Meillä on joukkueessa ratkaisijoita joka pelipaikalle’’

30.12.2021 17:13 Kauden suurimpana yllättäjänä voidaan pitää Vimpelin Vetoa, joka on sarjassa toisella sijalla. Joukkueen pelaajat ovat myös napanneet henkilökohtaisia palkintoja, kun kaikki kauden Valopilkku palkinnot ovat menneet Vimpeliläisille. Tällä kertaa haastattelussa Kym Royster.

Kym Royster johtaa sarjan korintekotilastoa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

24-vuotias sentteri pelaa ensimmäistä kauttaan Suomessa. Hän johtaa sarjan korintekotilastoa. Syyskauden keskiarvoiksi merkittiin 23,4 pistettä ja 10,4 levypalloa. Teholukemaksi hän tilastoi 22,5. Royster ei ole otteisiinsa kuitenkaan täysin tyytyväinen.

- Antaisin alkukaudesta itselleni kouluarvosanan kuusi. Parannettavaa löytyy varsinkin puolustuspelaamisessa, hän pohtii.

Pelaajan mukaan hän on onnistunut olemaan uhka niin korin alla kuin kolmen pisteen kaaren takanakin. Se on tuottanut vastustajille päänvaivaa.

- Olen pystynyt tekemään pisteitä monipuolisesti. Haluan kuitenkin parantaa keskimatkan heittopeliäni ja heittojani kuljetuksesta.

Vimpelin Veto on kerännyt kaudella jo kymmenen voittoa. Erityisen vahva se on ollut kotikentällään. Siihenkin on selkeä syy.

- Meillä on joukkueessa ratkaisijoita joka pelipaikalla. Se tekee meistä hyvän joukkueen, Royster sanoo.

Amerikkalaispelaaja pelasi viimekauden Tsekin liigassa. Hänen mukaansa Naisten Korisliiga on kovatasoinen sarja.

- Naisten Korisliiga on todella kilpailullinen sarja. Jokaisesta joukkueesta löytyy paljon taitavia pelaajia.

Ennen saapumistaan Suomeen Royster ei juurikaan tiennyt Suomesta muuta kuin, että maa ja sen luonto ovat kauniita. Talvikuukaudet ovat olleet hieman haastavia.

- Yllätyin siitä kuinka nopeasti täällä tulee pimeää. Koitan edelleen totutella siihen, mutta muuten mikään ei ole yllättänyt.

Naisten Korisliiga on tällä hetkellä joulutauolla, mutta pelit jatkuvat 5.1.

Henkilöt

 
6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

Näytä lisää vastaavia