Malik Ellison Kauhajoelle

28.8.2023 10:20 Kauhajoki on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 198-senttisen Ellisonin kanssa.

Ellison pelasi ennen viime kautta NBA:n kesäliigan otteluita ja yhden harjoitusottelun Atlanta Hawksin kanssa. Yliopistossa Ellison pelasi kaksi ensimmäistä kautta St. John’sissa, josta siirtyi kaudeksi Pittsburghin joukkueeseen kaudeksi 2018-19. Siellä hän teki tilastoihin rivin 5,8 pistettä, 3,8 levypalloa ja 1,2 syöttöä 31 ottelussa ja 21 minuutin peliajalla. Pittsburghista hän siirtyi Hardfordin yliopistoon kaudeksi 2019-20, jossa pelejä kertyi 23 kappaletta ja peliaikaa miltei 35 minuuttia ottelua kohden. Tilastoihin kirjattiin rivi 18,7/9,7/1,7.

- Loppuhetkillä tehdessämme vertailua eri nelospaikan pelaajien välillä, luki Malik Ellisonin nimen perässä papereissamme isolla sana ”identiteetti. Saamme Kauhajoelle kovasta korisperheestä tulevan erittäin fiksun ja urheilullisen joukkuepelaajan, jonka uskon vahvistavan meitä entisestään niillä osa-alueilla, jotka ovat meille tärkeitä, päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi seuran tiedotteessa.

Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >

Asiat

 
3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

Näytä lisää vastaavia