9.7.2018 13:33 Espoo Basket Team on solminut jatkosopimuksen oman kasvattinsa Lotta Vesiluoman kanssa.
Lotta Vesiluoma aloittaa syksyllä kolmannen kautensa naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
Vesiluoma ehti pelata viime kaudella vain 10 ottelua, ennen kuin kausi päättyi vaikeaan loukkaantumiseen. Näissä hän viimeisteli noin 20 minuutin peliajalla keskimäärin 8,4 pistettä ja kolme levypalloa ottelua kohden.
Tuleva kausi on 20-vuotiaalle Vesiluomalle uran kolmas naisten Korisliigassa.
– Vaikeiden loukkaantumisten jälkeen ei ole parempaa paikkaa jatkaa uraa kuin tuttu kasvattajaseura. Omiin tavoitteisiin nähden EBT pystyy tarjoamaan sen mitä tarvitsen kehittyäkseni pelaajana. Viime kausi päättyi osaltani hyvin lyhyeen, joten odotan jo innolla tulevaa kautta, Vesiluoma kertoo seuran tiedotteessa.
– Lotalla on tosiaan ollut ihan riittävästi loukkaantumisia yhdelle urheilijalle. Hän on kuitenkin aina kuntouttanut itsensä ahkerasti ja tehnyt töitä pitkään lajitekniikoidensa eteen. Lotta on nykyään erittäin taitava ja omaa monipuolisen korintekovalikoiman. Hän on meillä isossa roolissa ennen kaikkea hyökkäyspäässä, suunnittelee joukkueen päävalmentaja Niko Hellman.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Peli-Karhujen kasvatin Elli Heikkilän kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Heikkilälle 9. Naisten Korisliigassa.
Jessica Wisotzki ja ToPo ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Kanadasta lähtöisin oleva 23-vuotias laitapelaaja aloittaa Suomesta ammattilaisuransa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.