16.11.2021 11:24 Shaylen Burnett siirtyi Vedon paitaan kahden Ruotsissa vietetyn kauden jälkeen. Hänet valittiin heti lokakuussa kuukauden Valopilkuksi.

Shaylen Burnett on ollut todella tehokas. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Burnett on ollut alkukaudella lähes pitelemätön. Hän tilastoi lokakuussa keskiarvoikseen 21,7 pistettä, 13,7 levypalloa ja 8,7 koriin johtanutta syöttöä. Pelaaja ei kuitenkaan ole täysin tyytyväinen esityksiinsä.
- Antaisin itselleni kouluarvosanaksi seiskan alkukaudesta, hän sanoo.
25-vuotias amerikkalainen nimeää vahvuuksikseen fyysisen voiman, taidon ja pelisilmän. Kehityskohteet ovat myös selvillä.
- Haluan vähentää pallonmenetyksiä ja kehittyä puolustajana, koska puolustus voittaa pelejä. Muutenkin arvioin omaa onnistumistani joukkueen voittojen mukaan, hän pohtii.
Vimpeli on voittanut kauden kahdeksasta pelistään kuusi. Erityisen vahva se on ollut kotikentällä. Suuri syy hienoon alkukauteen on selkeä pelisysteemi.
- Silloin, kun toteutamme omaa pelisysteemiämme yleensä voitamme, Burnett kertaa.
Joukkueen päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala nimesi joukkueen tavoitteeksi pudotuspelit. Hieno alkukausi on kuitenkin kasvattanut nälkää joukkueessa.
- Alkukausi on ollut hieno, mutta nyt täytyy keskittyä tulevaan. Haluamme olla parempia niin joukkueena kuin yksilöinäkin. Haluamme tietysti päästä pudotuspeleihin ja voittaa mestaruuden Vimpeliin, Burnett sanoo.
Naisten Korisliigassa pelaa Elonin yliopiston kasvatin mukaan paljon nuoria ja taitavia pelaajia, kun verrataan Ruotsin pääsarjaan. Sarjan taso on hyvä. Burnett haluaa myös saada Suomesta mukaan muutakin kuin mestaruuden.
- Haluan oppia Suomea ja käydä eri kaupungeissa sekä tietysti hankkia uusia ystäviä, hän päättää.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.